M-Blog

Matematyczny wszechświat

MATEMATYCZNY WSZECHSWIAT 500px

 

Tytuł
Matematyczny wszechświat

Od Pitagorasa do Plancka
Wydanie 
I

Tytuł oryginału

The Mathematical Universe
From Pythagoras to Planck

Autor/ Redaktor naukowy

Joel L. Schiff

Tłumacz

Witold Sikorski na zlecenie WITKOM

Termin wydania
30 września 2022 r.

 

LINK DO KSIĘGARNI PWN

 

 PWN_matematyka.jpg

Portal The Mathteacher jest jednym z patronów medialnych tej książki.

 


Rozszerzony opis:

Wydawnictwo PWN przedstawia wyjątkową na polskim rynku pozycję książkową – tłumaczenie publikacji wydawnictwa Springer: „The Mathematical Universe.
From Pythagoras to Planck
” (oryg.).

Książka Matematyczny Wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka zabiera Czytelnika w pasjonującą podróż, która ukazuje obecność zasad matematyki w naturze. Dzięki tej książce Czytelnicy poznają matematyczne piękno wszechświata. Zrozumieją, że światem biologii, chemii i astronomii rządzą prawa matematyczne.

Autor Matematycznego Wszechświata zabiera Czytelnika w podróż przez najbardziej intrygujące aspekty otaczającego nas świata. Zabiera w podróż przez dziwaczny świat cząstek atomowych, pszczół miodnych i mrówek, fraktali, kryształów, ale również galaktyk, czarnych dziur, nieskończoności.

Dodatkowo Autor umieścił w książce „eksperymenty myślowe”, takie jak: pomiar prędkości światła za pomocą kuchenki mikrofalowej, wykorzystanie teorii względności przy korzystaniu z GPS i wiele innych.

Co istotne, książka napisana jest bardzo przystępnym językiem i zawiera wiele odniesień do życia wokół nas.

Autorem Matematycznego Wszechświata jest Joel L. Schiff – profesor matematyki na Uniwersytecie Kalifornijskim i Auckland w Nowej Zelandii, a także profesor biologii molekularnej na Uniwersytecie Nowojorskim.

Rozszerzona informacja o autorze/redaktorze

Joel L. Schiff

-profesor matematyki na Uniwersytecie Kalifornijskim i Auckland w Nowej Zelandii

-profesor biologii molekularnej na Uniwersytecie Nowojorskim

Joel L. Schiff ma doktorat z matematyki uzyskany na kalifornijskim uniwersytecie w Los Angeles (UCLA).

Swoja karierę związał z uniwersytetem w Aucland w Nowej Zelandii, gdzie napisał pięć książek na tematy matematyczne i naukowe. Wraz ze swoim kolegą, Waynem Walkerem pomógł w opracowaniu Arytmetycznej transformaty Fouriera, używanej w przetwarzaniu sygnałów.

Jest też założycielem i wydawcą międzynarodowego czasopisma Meteorite, a w 1999 r.
wraz z żoną odkryli nową asteroidę, wykorzystując swoje obserwatorium ogrodowe. Nazwali ja po uznanym nowozelandzkim uczonym zajmującym się meteorytami, Brianie Masonie.

 

FRAGMENT WPROWADZENIA

Jest to książka o matematycznej naturze Wszechświata, w którym żyjemy. Zapewne w jakimś innym wszechświecie, jeśli taki istnieje, matematyka może być inna. Pytanie, czy nasza matematyka została odkryta czy wynaleziona zaprzątało wiele wielkich umysłów od czasów Platona (który twierdził, że została odkryta). Dotkniemy tego zagadnienia, gdyż autor ma swój własny pogląd w tej materii, podobnie jak większość matematyków. Niezależnie od tego istnieje wiele podstawowych cech naszego Wszechświata, a nawet przewidywań, które są pięknie opisane przez niewielkie zawijasy na papierze, które nazywamy matematyką.

 

Celem autora na kolejnych stronach jest wytłumaczenie niektórych matematycznych aspektów Wszechświata, w którym żyjemy, bez wykorzystywania czegokolwiek co wykracza poza podstawowa matematykę na poziomie szkoły średniej.  Tym co analizujemy w kolejnych rozdziałach to wybrane tematy, które są łatwo dostępne dla każdego, kto zetknął się z twierdzeniem Pitagorasa i symbolem π, i niewielka warstwą algebry. Ale nie ma potrzeby się martwić, jeśli nie pamiętacie szczegółów, gdyż zostaną tu one podane. Jako bonus dodajmy, że dla naszych rozważań nie będzie potrzebne nam nic, co by dotykało rachunku różniczkowego i całkowego.

 

Po drodze zatrzymamy się kilka razy, odwiedzając wysublimowany, ale dziwaczny świat cząstek subatomowych, pszczół, teorii względności, galaktyk, czarnych dziur i oczywiście nieskończoności, a także jako wszechświat wykreowany przez nas samych zbiór reguł zwanych automatami komórkowymi. Chodzi o to, że cały Wszechświat jest połączony fragmentami matematyki, która większość ludzi już zna, a to czego czytelnicy jeszcze nie wiedzą, będzie staraniem autora zrozumiałe po przeczytaniu tej książki, gdyż będzie to dla was frapujące i dostępne.

 

Jest to więc, w przeciwieństwie do innych podobnych książek naukowych, które są czysto opisowe, książka naukowa dla laików, którzy znają kilka równań. (…)

Notka na IV okładkę

W słoneczny dzień milion lat temu nasz świat wyglądał podobnie jak teraz. Były góry, lasy i pustynie, zamieszkałe przez rośliny i zwierzęta, podobnie jak dzisiaj. Ale w pewnych niewielkich grupach naczelnych działo się coś bardzo szczególnego. Stały się bardziej inteligentne od wszystkich innych zwierząt i zauważały różne zadziwiające cechy świata, w którym żyły. W pogodzie, na polach i na niebie widziały wzory różniące się w ciągu dnia i w nocy i wraz ze zmianami pór roku.

Fragment Słowa wstępnego

Jest to książka o matematycznej naturze naszego Wszechświata. Uzbrojony w nic więcej niż podstawową matematykę ze szkoły średniej, autor książki – dr Joel L. Schiff zabierze Cię na wyprawę przez niektóre z najbardziej intrygujących aspektów otaczającego nas świata.

Po drodze odwiedzisz dziwaczny świat cząstek subatomowych, pszczół miodnych i mrówek, galaktyk, czarnych dziur, nieskończoności i innych. Znajdziesz takie „perełki”, jak pomiar prędkości światła za pomocą kuchenki mikrofalowej, określenie wielkości Ziemi za pomocą kija wetkniętego w ziemię i pomiaru wieku Układu Słonecznego z meteorytów, albo zrozumienie, w jaki sposób Teoria Względności umożliwia działanie GPS i wiele więcej.

Tematyka ta jest łatwo przyswajalna dla każdego, kto kiedykolwiek otarł się o twierdzenie Pitagorasa i symbol π. Dzięki tej książce ciekawi świata i nauki Czytelnicy docenią wzorce, pozorne sprzeczności i niezwykłe matematyczne piękno naszego Wszechświata.


 

 

 

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA