M-Blog

 
Nadchodzi Dzień Matematyki!
Wydawnictwo PWN ma dla Ciebie wyjątkowe propozycje! Bogata oferta książkowa przygotowana na tę okoliczność zachwyci każdego miłośnika liczb i wzorów. Niezależnie od poziomu zaawansowania, znajdziesz coś dla siebie. Nie zwlekaj! Sprawdź rekomendowane pozycje i rozwijaj swoje matematyczne umiejętności już teraz!
Wpisz kod Teacher5 a otrzymasz RABAT!
600x154 Ksiegarnia PWN

Matematyczne książki

 

 

Popularyzacja Królowej Nauk w literaturze

czyli

KSIĄŻKI O MATEMATYCE

 

Poniżej przedstawiam propozycje książek popularnonaukowych o matematyce, matematykach, itp. Wszystkie książki są w języku polskim. Są to pozycje zarówno polskich autorów, jak i zagranicznych, ale przetłumaczonych na język polski. Książek w wersji obcojęzycznej, nie mających tłumaczenia na język polski, nie uwzględniałem w tym artykule. To nie są zbiory zadań czy podręczniki, ale książki, które czytamy jak powieść przygodową. Zebrane pozycje mają na celu zwrócenie uwagi na niezwykle ciekawe książki o matematyce, od tych współczesnych, jak i tych wydanych kilkadziesiąt lat temu.

 

 


 

MATEMATYKA JEST WSZĘDZIE

Maja Krämer

2018 r.

(mBank, mFundacja.)

 

Książka ?Matematyka jest wszędzie? jest inna niż pozostałe wydawnictwa dostępne na rynku. Po raz pierwszy książka o matmie nie pokazuje dzieciom wzorów i abstrakcyjnych zadań. Nie jest podręcznikiem, nie odnosi się do podstawy programowej. Jest zbiorem inspiracji, przeglądem matematyki w codziennym zastosowaniu, w życiu rodziny, w kulturze i naturze. Książka pozwala całym rodzinom aktywnie odkrywać przyjazną matematykę w codziennym życiu ? w kuchni, w sklepie, na spacerze czy na wakacjach. Książka jest doceniana przez ekspertów. mBank, fundator mFundacji, otrzymał nagrodę Złotego Bankiera 2018 w kategorii działań CSR.

 

We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę zamówiło ponad 104 tys. osób! Wszystkim zainteresowanym, którzy nie zdążyli zamówić papierowej wersji, mFundacja proponuje ebooka, którego  - także bezpłatnie ? można pobrać na stronie www.mjakmatematyka.pl.

 


 

Lilavati

Szczepan Jeleński

1926 r.

(wznowiona przez WSiP w 1982 r.)

 

Anegdoty, gry, ciekawostki i zadania matematyczne.
Lilavati ? to imię córki sławnego matematyka hinduskiego z XII stulecia Bhaskary, zwanego Acaria, czyli mędrzec, a zarazem jest to tytuł pierwszej części jego wielkiego dzieła matematycznego Siddhanta, dedykowanego córce. Lilavati to znaczy urocza, czarująca! Taka zapewne była owa dziewczyna hinduska obdarzona niepospolitym talentem matematycznym; ale taka przede wszystkim jest sama matematyka.

 

 

 


 

Śladami Pitagorasa

Szczepan Jeleński

1928 r.

(wznowiona przez WSiP w 1988 r.)

 

Matematyka przedstawiona w bardzo popularny sposób. Dużo ciekawostek, łamigłówek i różnych problemów matematycznych.

 

 

 

 

 

 


 

Genialni Lwowska Szkoła Matematyczna
Mariusz Urbanek
Wydawnictwo Iskry, 2014.


Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych tzw. lwowską szkołę matematyczną. Współpracując ze sobą, bądź rywalizując, przeciwstawiając matematykom z Warszawy i Krakowa, dokonali wielu odkryć, zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców, a Ulam został współtwórcą pierwszej bomby atomowej. Ich burzliwe losy, osiągnięcia, kariery naukowe i pozanaukowe, dramatyczne dzieje kończące się w wielu przypadkach śmiercią od kul hitlerowskich okupantów, opisuje Urbanek na tle zmieniającego się życia politycznego i kulturalnego Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie i po II wojnie światowej.

 

 


 

Twierdzenie Papugi
Denis Guedj

Albatros, 2001.


Zainspirowana "Światem Zofii" Josteina Gaardera powieść, której na wpół sensacyjna fabuła służy popularyzacji matematyki i jej historii. Bestseller we Francji i innych krajach. Przełożona na 15 języków.
Paryski antykwariusz Pierre Ruche otrzymuje od przyjaciela z Brazylii niezwykłą przesyłkę - bogatą bibliotekę złożoną z książek poświęconych matematyce. Z ciekawością zagłębia się w otrzymany księgozbiór. Rozpoczyna od starożytnych matematyków greckich: Talesa, Pitagorasa, Euklidesa, by następnie zająć się średniowieczną matematyką Wschodu i bliższymi współczesności uczonymi, jak Euler, Galois, Boole, Hilbert, Fourier. Jego dociekaniom towarzyszy młoda kobieta, trójka dzieci oraz gadająca papuga Nofutur, skrywająca tajemnicę pewnego dowodu. W miarę rozwoju akcji czytelnik poznaje niezwykłe koleje życia wielkich matematyków i ich odkrycia.

 

 


 

Orzeł czy Reszka?

Hugo Steinhaus

Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010.

 

Błyskotliwe wprowadzenie do statystyki matematycznej. Autor w ciekawy i przystępny sposób wyjaśnia zagadnienia prawdopodobieństwa, losowości zdarzeń, wartości średniej, rozrzutu, wariancji, błędu średniego, posługując się przykładami z życia. Książka po raz pierwszy ukazała się w 1961 roku nakładem Państwowego Wydawnictwa Naukowego. Niekwestionowany talent dydaktyczny autora i aktualność treści sprawia, iż warto sięgnąć po nią również dziś.

 

 

 

 


 

Histerie Matematyczne. Gry i Zabawy z Matematyką.
Ian Stewart

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2007.


Czy szachownicę bez dwóch pól można przykryć kostkami domina? Czy wielościan sklejony ze sztywnego kartonu będzie sztywny? Dlaczego grzanki spadają masłem na dół? Czy rozcinając kulę na części można uzyskać dwie kule o tym samym promieniu? Co kupować, grając w Monopol? Jak coś ujawnić, nie ujawniając niczego? Ilu robotników budowało piramidy? Czy można mieć pewność zwycięstwa w grze i nie wiedzieć, jak je odnieść? Czy w sali pełnej luster może istnieć punkt, nieoświetlony przez płomień zapałki? Na te i wiele innych pytań odpowiada z brytyjskim poczuciem humoru Ian Stewart, pokazując, że od zwykłej codzienności do poważnej - i jednocześnie przyjemnej! - matematyki jest znacznie bliżej, niż się wielu osobom wydaje. Matematyka nie jest bowiem ani dziedziną martwą, ani ostatecznym narzędziem do oceny zdolności uczniów. Jest za to, i nikt nie zdoła tego podważyć, niedostrzegalnym szkieletem naszej cywilizacji.

 

 


 

Flatlandia, czyli Kraina Płaszczaków.
Edwin A. Abbott

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, 1997.


Od wielu lat powieść Edwina Abbotta pobudza myślenie, inspiruje i bawi jednocześnie. Jest książką o matematyce, ale znajomość królowej nauk wcale nie jest potrzebna ? wystarcza sama chęć myślenia, ciekawość i wyobraźnia. Kwadrat, mieszkaniec tytułowej Flatlandii, z ogromną wyższością spogląda na ograniczony świat jednowymiarowych linii . Czuje się lepszy, mądrzejszy i znacznie bardziej zaawansowany cywilizacyjnie. Do czasu? przybycia kuli ze świata przestrzeni trójwymiarowej. To uświadamia mu jego nicość, miałkość i nędzę jego wyobraźni i postrzegania. Czytelnikowi też uświadamia, jak trójwymiarowe postrzeganie świata zawęża nasz punkt widzenia i wyobraźni. A jak mogłoby wyglądać życie w przestrzeniach wielowymiarowych, których istnienie jest wysoce prawdopodobne. Ta książka uczy pokory i dystansu do naszego, ludzkiego postrzegania otaczającej nas rzeczywistości.

 

 


 

Diamenty Matematyki
Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 1997.


Dzięki tej książce czytelnik pozna najpiękniejszy wzór matematyki i specyfikę czwartego wymiaru, będzie się zastanawiał, czy kostka jest linią, spróbuje wpisać krowę w kwadrat i dowie się, że porządne są wyjątkami. Dodatkową atrakcją książki są anegdoty o słynnych matematykach i dowcipne rysunki.
 

 

 

 

 

 


 

50 Teorii Matematyki, które powinieneś znać
Tony Crilly

Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009.


Kto wynalazł zero? Dlaczego minuta ma 60 sekund? Jak duża jest nieskończoność? Gdzie przecinają się proste równoległe? I czy skrzydło motyla naprawdę może wywołać sztorm gdzieś w odległym zakątku świata? W 50 krótkich i przystępnie napisanych esejach autor wyjaśnia wiele fundamentalnych pojęć matematycznych ? teoretycznych i praktycznych, banalnych i specjalistycznych ? które pozwalają zrozumieć i kształtować świat wokół nas. Odsłania tajemnice sudoku i łamania szyfrów, loterii i hazardu, zarządzania finansami i procentu złożonego. Przedstawia najnowsze zagadnienia matematyczne, w tym rozstrzygnięcie wielkiego twierdzenia Fermata i wartą milion dolarów hipotezę Riemanna. Trudno matematykę przedstawić prościej! Książka, pełna rysunków i wykresów, przykładów i anegdot, daje doskonały przegląd tej dziedziny nauki.

 

 


 

Obsesja Liczb Pierwszych
John Derbyshire

Wydawnictwo Nakom, 2009.


Obsesja liczb pierwszych" Johna Derbyshire'a to książka popularyzująca największy nierozstrzygnięty dotąd problem matematyki współczesnej, słynną hipotezę Riemanna. Autor przedstawia zarówno genezę powstania hipotezy, jak i wysiłki zmierzające do znalezienia jej potwierdzenia lub obalenia, wysiłki poczynione przez najlepszych matematyków w ciągu ostatnich 150 lat. John Derbishire barwnie opisał wiele kwestii matematycznych związanych z tą hipotezą w kontekście historycznym, na tle znanych wydarzeń z dziejów Europy.

 

 


 

 


 

Królowa bez Nobla
Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda

Wydawnictwo Demart, 2013.


Co wspólnego ma kalafior z matematyką? Czy Pitagoras spotkał się z Talesem? Dlaczego matematycy nie dostają Nagrody Nobla? Czy można wyprowadzić wzór na piękno? Po co komu w ogóle matematyka? Na te i inne zaskakujące pytania starali się odpowiedzieć dwaj znakomici matematycy. Swoje rozmowy prowadzili z dużym poczuciem humoru i dystansem do królowej nauk. I tak powstała ta książka. Dla kogo? Dla zdeklarowanych humanistów, miłośników nauk ścisłych i przyrodniczych, dla ciekawych świata ? słowem dla tych, którzy lubią wiedzieć.


 

 


 

Innumeracy. Matematyczna ignorancja i jej konsekwencje w dobie nowoczesnej technologii.
John Allen Paulos

Wydawnictwo: CeDeWu, 2012.


Dlaczego tak niewiele wiemy o matematyce? I jaki jest społeczny koszt naszego "matematycznego analfabetyzmu"? W tej wspaniałej książce John Allen Paulos przekonuje, że nasza niezdolność do racjonalnego radzenia sobie z bardzo dużymi liczbami albo ze związa­nym z nimi prawdopodobieństwem skutkuje bezpodstawnie prowadzonymi działaniami rządu, niepewnymi decyzjami osobistymi i więk­szą podatnością na wpływ pseudonauki wszelkiej maści. "Innumeracy" pomaga nam poznać nasze braki i dowiedzieć się, co możemy na to poradzić.

 

 


 

Nowe Ślady Pitagorasa. Książka o matematyce
Bogdan Miś

Wydawnictwo BTC, 2011.


Książka jest zbiorem matematycznych ciekawostek. Są także w niej anegdoty i opowieści o matematykach.Dobór tematów i sposób opracowania nacechowany przyjazną dydaktyką powodują, że książka zainteresuje Czytelników o różnym stopniu przygotowania matematycznego: począwszy od uczniów, przez studentów aż po osoby profesjonalnie zajmujące się edukacją matematyczną.
 

 

 

 

 


 

Matematyka współczesna dla myślących laików
Paweł Strzelecki

Wydawnictwo WUW, 2011.


Zbiór esejów popularyzujących matematykę współczesną. Autor, jak pisze we wstępie, nie zamierza: "kogokolwiek czegokolwiek uczyć [a jedynie] pokazać pewną liczbę wybranych, w miarę aktualnych problemów matematycznych i wyników badań nad nimi". Głównymi adresatami tej książki są dwie grupy osób. Pierwsza to młodzi adepci matematyki, którzy na wybraną przez siebie dziedzinę studiów pragną spojrzeć z dalszej perspektywy. Druga zaś to osoby, które swój kontakt z matematyką skończyły w szkole, ale interesuje ich odpowiedź na pytanie, co robią matematycy i na czym polega ich praca. Dla nich wszystkich lektura tej książki będzie jak rzut oka na wysokie góry ? można je przecież zobaczyć z bliska nawet wtedy, gdy nie jest się alpinistą.

 

 


 

Wykłady z historii matematyki
Marek Kordos

Wydawnictwo WSiP, 1994.


Jak głosi wstęp, w 1985 roku kilku studentów zapytało Marka Kordosa, czy skoro podczas swoich wykładów opowiada anegdoty historyczne, to czy mógłby poprowadzić wykład składający się wyłącznie z anegdot. Odpowiedział, że nie mógłby. Na pytanie dlaczego, odpowiedział, że nie potrafi. Jednak na pytanie ?a czy mógłby się pan nauczyć?, odpowiedział ?mógłbym? ? bo co innego mógł studentom odpowiedzieć? Tak narodziły się wykłady z historii matematyki.
 

 

 

 


 

Zabójstwo Pitagorasa
Marcos Chicot

Wydawnictwo Muza, 2009.


Wspólnota pitagorejska w Krotonie, rok 510 p.n.e. Pitagoras, czując zbliżającą się śmierć, postanawia wybrać następcę spośród swoich najzdolniejszych uczniów. Zmuszony jest jednak odłożyć decyzję, gdy najpoważniejszy kandydat na następcę filozofa Kleomenides zostaje otruty. Pitagoras prosi Egipcjanina Akenona, syna swego dawnego przyjaciela o pomoc w rozwikłaniu zagadki tajemniczego morderstwa. Zabójstwo Pitagorasa to pełna niespodziewanych zwrotów akcji, wartka powieść kryminalna o śmiertelnych wrogach filozofa, któremu marzył pokój między ludźmi i narodami, ich intrygach, doprowadzających do wojen między niezwaśnionymi dotąd państwami-miastami, ale także o losach trudnej miłości i problemach matematycznych nie dających ludzkości spokoju od setek a nawet tysięcy lat.

 

 


 

Wielka księga zagadek

Filip Basaj, Jakub Paweł Cygan, Beata Jankowiak-Konik, Jacek Konik, Jerzy Kunicki, Michał Lis, Iwona Paleska, Agnieszka Siporska

Wydawnictwo Demart, 2012.

Książka skierowana jest do młodzieży, ale śmiało można przypuszczać, że zainteresuje niejednego dorosłego czytelnika. Konwencja pytań i odpowiedzi stawianych przez fachowców przybliżających poszczególne dziedziny wiedzy młodym czytelnikom, pozwala na wyjaśnianie nie tylko poważnych kwestii. Umożliwia też odniesienie się do tradycyjnych zachowań i codziennych zwyczajów, które nierzadko znajdują swoje wyjaśnienia w prawach natury. Księga zawiera zbiór około 1000 zagadek z poszczególnych dziedzin. Niektóre pytania są powiązane z naszym krajem, wiele haseł dotyczy przyrody polskiej, historii Polski, czy też informacji przekazywanych zwykle na lekcjach geografii. Inne zagadnienia ? zwłaszcza z zakresu chemii, fizyki i biologii, ale też geografii i historii ? przybliżają osiągnięcia i stan wiedzy poszczególnych dyscyplin naukowych. Ilustracje, w formie zdjęć lub rysunków, stanowią merytoryczne uzupełnienie, a nie tylko graficzny ozdobnik! Są ściśle powiązane z pytaniami.

 

 


 

Bombonierka matematyczna. Wielka księga zagadek.
Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda

Wydawnictwo Demart, 2015.


Bombonierka, czyli kolekcja atrakcyjnie zapakowanych czekoladek świetnie oddaje istotę zawartości książki z matematycznymi zagadkami. Wprawdzie są tu działy wskazujące, że będą w nich poruszane zagadnienia związane z liczbami, figurami czy wybitnymi matematykami albo, że będą to zadania logiczne, ale? Pojawiają się pytania o powody utajniania niektórych liczb, co w pierwszym odruchu wydaje się wręcz absurdalne, a przy okazji omawiania liczb niewymiernych autorzy zajmują się architekturą. Odkrywamy też istnienie wielościanów ruchomych, zasady konstrukcji szczególnej matematycznej komody i mebli z szufladami.
 

 

 


 

Księga matematycznych tajemnic
Stewart Ian

Wydawnictwo Literackie, 2017.


Uznany brytyjski matematyk, Ian Stewart (znany choćby z napisanej wspólnie z Terry?m Pratchettem Nauki Świata Dysku) w przystępny, bardzo ciekawy i nierzadko zabawny sposób opowiada o dziedzinie, która zdaje się być niezbadaną tajemnicą. W tym tomie waszym przewodnikiem po fascynującym świecie matematyki będzie niezbyt genialny detektyw Hemlock Soames i jego pomocnik doktor John Watsup!
 

 

 

 

 


 

Matematyka od środka
Colin Beveridge

Wydawnictwo Olesiejuk, 2016.


Matematyka to nie tylko tabliczka mnożenia i prawa rządzące logarytmami. To dziedzina pełna opowieści, wspaniałych postaci, legend i anegdot. Książka Matematyka od środka w przystępny i fascynujący sposób ożywia ten obszar nauki. Przedstawia niezwykłą historię matematyki, jej rozwój od czasów starożytnego Babilonu po dowód twierdzenia o modularności. Nie tylko pomaga zrozumieć podstawowe teorie, lecz także opowiada niezwykłe historie ? dowiemy się z niej, jak bardzo podejrzana była śmierć Ewarysta Galois i jak ostro walczyli ze sobą Newton i Leibniz. Ta przystępna, dobrze napisana i pięknie ilustrowana książka doskonale pokazuje, jak różnorodna i fascynująca jest matematyka jako dziedzina wiedzy.


 

 


 

Podróże matematyczne
Michał Szurek

Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro, 2017.


Podróże matematyczne to książka nie tylko dla ucznia i nauczyciela, lecz dla wszystkich, którzy interesują się matematyką i reagują na jej wyzwania - i dla młodszych, i dla starszych. Z nieprzebranego dorobku matematyki Autor wybrał kilkadziesiąt arcydzieł - zadań, twierdzeń, teorii - i w barwny sposób opowiada o nich z wielu punktów widzenia. A czyni to tak, by początkującego czytelnika zainteresować, a czytelnika dojrzałego - nie znudzić. Autor ukazuje matematykę przyjemną i intrygującą. Treść książki oscyluje wokół programu szkolnego, chociaż im wyższy numer rozdziału, tym "odległość" od szkoły większa, a w rozdziale 17 jest wręcz "kosmiczna". Książka i jej rozdziały są napisane zgodnie z zasadą stopniowania trudności. Znajdziemy tu równania, tradycyjne zadania w nowym ujęciu, zadania logiczne, kolorową geometrię i wycieczkę w dziwne przestrzenie. Trudne miejsca nie powinny nikogo odstraszać.

 

 


 

Niezwykłe liczby profesora Stewarta
Ian Stewart

Wydawnictwo Prószyński, 2016.

Wyobraźcie sobie gigantyczną liczbę, taką, której zapis musiałby sięgać od jednego krańca Wszechświata do drugiego. Znajdziecie ją tutaj, razem z wszystkimi innymi liczbami, jakie można sobie wyobrazić ? rzeczywistymi, urojonymi, wymiernymi, niewymiernymi, dodatnimi, ujemnymi, prostymi i skomplikowanymi. Ian Stewart omawia zdumiewające własności liczb, od zera do nieskończoności, wyjaśnia genialne pomysły starożytnych matematyków i pokazuje, jak zmieniało się pojęcie liczby. Pod jego doświadczoną opieką odkryjecie matematyczne tajemnice szyfrów, sudoku, kostki Rubika i skal muzycznych, dowiedzie się też, jak to możliwe, że jedna nieskończoność jest większa od drugiej. Przekonacie się także, że tak naprawdę żyjemy w jedenastowymiarowej przestrzeni. ?Niezwykłe liczby profesora Stewarta? przypadną do gustu każdemu, kto kocha liczby ? a także tym, którzy sądzą, że ich nie znoszą. Stewart ma niezwykły dar wyjaśniania skomplikowanych pojęć.

 

 


 

Liczby natury. Nierealna rzeczywistość matematycznej wyobraźni
Ian Stewart

Wydawnictwo Copernicus Center Press, 2017.


Liczby natury to książka niezwykła. Ian Stewart, światowej sławy uczony, nie posługując się żadnym wzorem czy równaniem opisuje matematyczność otaczającego nas świata, ukazując jego tajemniczość i piękno. Książkę, w której autor udowodnił, że można napisać o liczbach bez liczb, czyta się z prawdziwą przyjemnością.

 

 

 

 

 


 

?. Biografia najbardziej tajemniczej liczby na świecie
Alfred S. Posamentier, Ingmar Lehmann

Wydawnictwo Prószyński, 2016.


Autorzy książki - Alfred S. Posamentier i Ingmar Lehmann - opowiadają niezwykłą historię najniezwyklejszej z liczb, odkrywając przed czytelnikami jej piękno i wyjaśniając, dlaczego przez wieki inspirowała zarówno profesjonalnych matematyków, jak i amatorów.
 

 

 

 

 

 


 

Złota liczba
Matila C. Ghyka

Wydawnictwo Universitas, 2014.

Dlaczego w świecie organizmów żywych figurą geometryczną najczęściej spotykaną jest pięciokąt, w nieożywionym zaś - sześciokąt? Dlaczego nie tylko dzieła kunsztu ludzkiego, ale i twory przyrody wykazują w swej budowie określone proporcje liczbowe? Czy to przypadek, że te proporcje wyrażają się bardzo często "złotą liczbą" 1,618 i że napotykamy je zarówno w ciele ludzkim, jak i w egipskich piramidach? Czy rację mieli starożytni greccy mędrcy twierdzący, że fundamentem struktury wszechświata jest liczba, on sam zaś żyje i pulsuje w jednym uniwersalnym rytmie, dającym się wyliczyć? Na powyższe (i wiele innych) intrygujące pytania stara się odpowiedzieć w niniejszej książce Matila Ghyka, dziś prawie całkiem zapomniany matematyk, filozof, pisarz i dyplomata pochodzenia rumuńskiego. Złota liczba, wydana pierwotnie po francusku, robiła prawdziwą furorę w Europie lat trzydziestych XX w.

 

 


 

Logika. Daj się uwieść!
Christoph Drosser

Wydawnictwo Dom Wydawniczy PWN, 2013.


Kolejna książka z bestsellerowej serii Christopha Drössera, w której ukazały się: Matematyka. Daj się uwieść!, Fizyka. Daj się uwieść! i Muzyka. Daj się uwieść! ?Komisarz Behnke przesłuchuje trzech opryszków podejrzanych o dokonanie napadu na bank, którzy oczywiście do niczego nie chcą się przyznać. Asystentowi komisarza dzięki czystej logice udaje się wywnioskować ze sprzecznych zeznań rabusiów, kim byli sprawcy?. Czy człowiek może stale kłamać? Czy ?być albo nie być? to rzeczywiście pytanie? Logika, to narzędzie, które może nam pomóc jaśniej myśleć. Łączy dwie potężne dziedziny matematykę i filozofię. Christoph Drösser wprowadza czytelnika w świat poprawnego wnioskowania. W zajmujących opowiadaniach jasno przekazuje podstawy, osobliwości i zasadzki logiki. Dowodzi, że znajomość podstaw tej dziedziny uczy swoistej ?higieny umysłowej? i precyzyjnego formułowania myśli. Zabawnym opisom towarzyszy wybór sprytnych łamigłówek logicznych.

 

 


 

Matematyka Daj się uwieść!
Drosser Christoph

Wydawnictwo Dom Wydawniczy PWN, 2016.


[...] 55 000 euro w niskich nominałach na tylnym siedzeniu kradzionego bmw ? i koniec jazdy. Radio podaje już policyjny opis samochodu, a kasiarze stoją w korku. No tak, ruch na drogach wydaje się nieobliczalny? a jednak da się go obliczyć. Wprawdzie układy równań i obliczenia wartości granicznych nie są całkiem proste ? ale wyniki mogą zaskakiwać...
Wiele podstawowych wzorów i działań matematycznych powstało w celu rozwiązania bardzo praktycznych problemów. Autor wykorzystuje ten fakt i wyjaśnia najczęstsze działania, takie jak proporcje, ułamki czy rachunek prawdopodobieństwa, na zrozumiałych i często zaskakujących przykładach z życia codziennego.

 

 


 

Matematyka od środka
Colin Beveridge

Wydawnictwo Olesiejuk, 2017.


Matematyka to nie tylko tabliczka mnożenia i prawa rządzące logarytmami. To dziedzina pełna opowieści, wspaniałych postaci, legend i anegdot. Książka Matematyka od środka w przystępny i fascynujący sposób ożywia ten obszar nauki. Przedstawia niezwykłą historię matematyki, jej rozwój od czasów starożytnego Babilonu po dowód twierdzenia o modularności. Nie tylko pomaga zrozumieć podstawowe teorie, lecz także opowiada niezwykłe historie - dowiemy się z niej, jak bardzo podejrzana była śmierć Ewarysta Galois i jak ostro walczyli ze sobą Newton i Leibniz. Ta przystępna, dobrze napisana i pięknie ilustrowana książka doskonale pokazuje, jak różnorodna i fascynująca jest matematyka jako dziedzina wiedzy.

 

 

 


 

Przechytrzyć Murphy?ego, czyli matematyka na co dzień
Jakub Szczepaniak

Wydawnictwo Naukowe PWN, 2017.


Spróbujemy wprowadzić trochę matematyki do bitwy na pomidory. Umawiamy się, że uczestnicy stoją w miejscu i nie ma dwóch różnych par osób o tych samych odległościach między nimi. Każdy ma w ręku jeden pomidor i rzuca nim w najbliższego sąsiada. Udowodnimy kilka, z pozoru nieoczywistych własności, które posiada bitwa pomidorowa. Przykładowo, jeżeli liczba uczestników jest nieparzysta, zawsze na placu boju pozostanie osoba, w którą nikt nie rzucił pomidorem. Dowód przeprowadzimy metodą indukcji matematycznej?
Tak oto rozpoczyna się jeden z rozdziałów opowieści o pięknie matematyki, w którym Autor w przewrotny sposób udowadnia, że to właśnie ta dziedzina jest kluczem do zrozumienia reguł rządzących nawet najprostszymi zdarzeniami codzienności.
- Czy faktycznie nieszczęścia chodzą parami?
- Jak, stosując reguły logiczne, ustrzec się przed szkodliwym gościem na domowej imprezie?
- Czy za pomocą grafów można sprawdzić, jak szybko rozprzestrzeni się plotka?
Sprawdźmy? i bawmy się matematyką!

 

 


 

Matematyka i już
Richard Elwes

Wydawnictwo Dom Wydawniczy PWN, 2013.


Gdzie jest najlepsze miejsce na budowę supermarketu? Czego możemy nauczyć się od ryb w stawie? W jaki sposób sieci społeczne łączą ze sobą ludzi z całego świata? Jak uczą się maszyny? Dlaczego w lustrzanym wszechświecie nasze życie wyglądałoby inaczej? Co zrobić, by ułożyć idealny plan lekcji? Na czym polega paradoks urny wyborczej? Matematyka jest wszędzie, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy: pomaga rozwiązywać codzienne problemy, ułatwia prowadzenie interesów, odkrywa niedostatki demokracji, dostarcza amunicji w walce z chorobami, obnaża słabostki ludzkiej natury. Richard Elwes, pokazując 35 często dziwacznych i nieoczekiwanych zastosowań matematyki ujawnia ?ukryte okablowanie? naszego świata. Przedstawiając zdumiewające twierdzenia sterujące pracą komputerów i wzory opisujące rynek akcyjny, rysując podwaliny internetu i objaśniając matematyczne zasady funkcjonowania aparatury medycznej, udowadnia, że matematyka kieruje każdym aspektem życia, aż po cząsteczki, z których składają się ludzkie ciała. Przekonaj się, w jaki sposób!

 

 


 

Szczęśliwy X
Strogatz Steven

Wydawnictwo Dom Wydawniczy PWN, 2014.


Światowej klasy matematyk i stały współpracownik ?New York Timesa? oprowadza nas po kluczowych ideach matematyki, pokazując, jak ? w często zaskakujący sposób ? wiąże się ona z literaturą, filozofią, prawem, medycyną, sztuką, biznesem, a nawet popkulturą!
W jaki sposób wyszukiwarka Google?a przeszukuje Internet? Z iloma partnerami trzeba się spotykać, by wreszcie znaleźć tego jedynego? Jak przedłużyć żywot materaca, w odpowiedni sposób go odwracając? To właśnie matematyka potrafi dać właściwą odpowiedź na te pytania!
Matematyka jest wszechobecna, ale niezbyt wiele osób rozumie jej uniwersalny język na tyle, by dostrzec jej mądrość, piękno i odczuć płynącą z niej radość.
Ta głęboko pouczająca i wielce zajmująca książka tłumaczy matematykę w sposób zrozumiały i ekscytujący dla każdego czytelnika.

 

 


 

Jak wygrać na loterii? Czyli z matematyką na co dzień
John D. Barrow

Wydawnictwo Literackie, 2011.


Choć jedna z teorii zaprezentowanych w tej książce mówi o tym, że wiedza bywa ryzykowna i w związku z tym lepiej wiedzieć mniej, to jednak trudno oprzeć się chęci poznania odpowiedzi na pytania w niej zawarte: Ile osób dzieli nas od poznania księcia Williama i Kate? Dlaczego inna kolejka zawsze posuwa się szybciej? Skąd biorą się lamparcie cętki? Czemu znajomość arytmetyki przedłuża życie? Jak działa wyszukiwarka Google? Czy uwierzysz, że odpowiedź poznasz dzięki matematyce? Pełna humoru i niecodziennych wiadomości popularnonaukowa książka prof. Johna D. Barrowa odpowiada na sto pytań dotyczących naszej codzienności, na które trudno wpaść samodzielnie. Rzuca światło na sprawy niejasne, wyjaśnia zagadki, prostuje zawiłe kwestie, a przede wszystkim obala mit, że matematyka jest tylko dla nielicznych.

 


 

Gabinet matematycznych zagadek. Część II
Ian Stewart

Wydawnictwo Literackie, 2012.


Bestsellerowego Gabinetu matematycznych zagadek część druga, a w niej: łamigłówki, anegdoty i ciekawostki ze świata matematyki. Ian Stewart w przystępny, bardzo ciekawy i nierzadko zabawny sposób opowiada o dziedzinie, która dla niektórych pozostaje niezbadaną tajemnicą. Prezentowane przez niego gry, zagadki i zdania to doskonała gimnastyka dla szarych komórek i świetna zabawa. Dzięki tej książce dowiecie się m.in. kto wynalazł znak równości, jak tworzyć i łamać szyfry, w jaki sposób materia równoważy anty-materię i co się stało, gdy pewien słynny matematyk próbował przepchać stół przez drzwi? Matematyka z domieszką dowcipu, wiedzy i dziwów. "New Scientist".

 

 


 

Tajemnicza liczba e i inne sekrety matematyki
Bogdan Miś

Wydawnictwo WNT, 2008.


Treść książki stanowią gawędy dotyczące podstawowych pojęć matematyki, takich jak: liczba, zbiór, działanie, relacja, funkcja, związanych z fundamentalnymi dziedzinami matematyki: teorią liczb, teorią mnogości, algebrą i analizą. Książka jest przeznaczona dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pragnących pogłębić swą wiedzę matematyczną. Zainteresuje też wszystkich czytelników lubiących matematykę. Będzie bardzo przydatna dla przyszłych i już pracujących nauczycieli.
 

 

 

 


 

Umysł matematyczny
Bartosz Brożek, Mateusz Hohol

Wydawnictwo Copernicus Center Press, 2017.


Skąd wzięła się matematyka? Czy obiekty matematyczne istnieją poza czasem i przestrzenią?
Autorzy przedstawiają najnowsze ustalenia nauk neurokognitywnych i ewolucyjnych, w odniesieniu do natury matematyki. Pokazują, że ewolucję zdolności matematycznych wyjaśnić można odwołując się nie tylko do wrodzonych umiejętności protomatematycznych, ale także do roli ewolucji kulturowej. Pytają, czy współczesne teorie neurobiologiczne stanowią, jak się czasem sądzi, wyzwanie dla tradycyjnych koncepcji matematyki, w szczególności zaś dla platonizmu matematycznego, a także, skąd wzięła się ? jak nazywa ją Eugene Wigner ? niepojęta skuteczność matematyki w naukach przyrodniczych.
 

 


 

Kod liczb pierwszych
Jacek Wojdanowski

Wydawnictwo Poligraf, 2016.


Problemami związanymi z liczbami pierwszymi ludzkość zajmuje się od starożytności. Do najbardziej znanych zagadnień należą: hipoteza liczb pierwszych bliźniaczych postawiona przez Euklidesa około 300 roku p.n.e. czy hipoteza Goldbacha z 1742 roku mówiąca, że każda liczba parzysta większa od 2 może być przedstawiona w postaci sumy dwóch liczb pierwszych. Stawianym od dawna pytaniem jest też to, czy istnieje nieskończenie wiele liczb pierwszych p takich, że 2p + 1 również jest liczbą pierwszą. Zagadnienie to zostało postawione około 1800 roku. Do najtrudniejszych kwestii w tej dziedzinie należy prawdopodobnie hipoteza Riemanna sformułowana w 1859 roku i związana z funkcją zliczającą kolejne liczby pierwsze. Czy istnieje jakiś sposób, by zweryfikować owe hipotezy, chociażby częściowo, nie wychodząc przy tym poza matematykę elementarną? Gruntowna analiza algorytmu znajdującego liczby pierwsze ujawnia nam sekrety skrywane przez dwadzieścia trzy wieki. Dowiedz się, jak na jego podstawie wyprowadzić sposób na przeliczenie liczb pierwszych, zapisując go w postaci wzoru. Naucz się go modyfikować tak, by znaleźć dowolne liczby pierwsze oraz wykorzystywać do rozwiązywania zagadnień związanych z tymi liczbami. Okazuje się, że liczby te są tak tajemnicze, iż postanowiono oprzeć na nich świat finansowy oraz bezpieczeństwo danych. Czy złamanie kodu liczb pierwszych jest więc dla nas korzystne i bezpieczne?

 


 

Uczeni w anegdocie
Andrzej Kajetan Wróblewski

Wydawnictwo Pro?szyn?ski i S-ka, 1999.


"Gdy stary plotkarz Diogenes Laertios przekazuje nam, że Tales z Miletu podczas obserwacji nieba wpadł do dołu, natomiast Arystoteles wadliwie wymawiał niektóre zgłoski, a nadto miał bardzo chude nogi, maleńkie oczy, ubierał się wykwintnie, nosił pierścienie i starannie pielęgnował zarost, to postacie te nabierają cech ludzkich, które trudno byłoby dostrzec w ich marmurowych popiersiach. Szkoda, że biografie uczonych czy ich życiorysy w encyklopediach są przeważnie suche i ograniczają się do wyliczenia najważniejszych faktów. Cechy osobiste uczonych, ich indywidualności, charaktery, upodobania, przywary i cnoty bywają wstydliwie pomijane przez biografów uznających, że nie przystoi rozważać takich rzeczy, gdy mowa o wielkich ludziach. A przecież uczeni są przede wszystkim ludźmi. Podstawą niniejszego zbioru anegdot o znanych uczonych są teksty, którymi od przeszło siedmiu lat wypełniam co miesiąc ostatnią stronę miesięcznika "Wiedza i Życie". Teksty te zostały przejrzane, uzupełnione, poprawione i przystosowane do wydania książkowego. Dane o życiu uczonych i anegdoty zostały zaczerpnięte z wiarygodnych źródeł, których wykaz znajduje się na końcu książki."

 


 

Stefan Banach Niezwykłe życie i genialna matematyka
pod red. Emilii Jakimowicz i Adama Miranowicza

Wydawnictwo Impuls, 2010.


W 2005 roku, w 60. rocznicę śmierci prof. Stefana Banacha, Biblioteka Matematyczno-Fizyczna Uniwersytetu Gdańskiego przygotowała wystawę poświęconą jednemu z największych matematyków XX wieku. Ekspozycja została zaprezentowana środowisku akademickiemu Trójmiasta w budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Na podstawie materiałów prezentowanych na wystawie i wortalu internetowym pod adresem http://banach.univ.gda.pl, wzbogaconych o nowe dokumenty i fotografie dotąd nigdzie niepublikowane, powstała niniejsza praca. Matematyka jest najpiękniejszym i najpotężniejszym tworem ducha ludzkiego. Tylko państwa, które pielęgnują matematykę, mogą być silne i potężne. Stefan Banach Matematykiem jest, kto umie znajdować analogie między twierdzeniami; lepszym, kto widzi analogie dowodów, i jeszcze lepszym, kto dostrzega analogie teorii, a można wyobrazić sobie i takiego, co między analogiami widzi analogie. Stefan Banach Banach nie był matematykiem finezji; był matematykiem siły. Hugo Steinhaus Banach zwierzył mi się, że już od czasów młodości interesował się przede wszystkim znajdowaniem dowodów, czyli sposobów wykazywania słuszności przypuszczeń. Miał niezwykłą zdolność odkrywania właściwych dróg ? znak Jego wielkiego geniuszu.

 


 

Piękny umysł
Sylvia Nasar

Wydawnictwo Muza, 2002.


W wieku 21 lat John Nash opublikował pracę doktorską, w której sformułował "teorię równowagi Nasha" - nowe rewolucyjne podejście do kluczowego problemu teorii gier niezespołowych, opisujące mechanizmy racjonalnego zachowania człowieka. Kilkanaście lat później jego wynik dokonał przewrotu we współczesnej ekonomii, co doceniono przyznając matematykowi Nagrodę Nobla w 1994 roku. Sam Nash, ekscentryk cierpiący na schizofrenię, przez wiele lat walczył ze straszliwą chorobą ograniczającą jego potencjał twórczy, by ostatecznie nad nią zatriumfować u schyłku swojego życia.


 

 


 

Matematycy XIX i XX wieku związani z Polską
Duda Roman

Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego


Książka Matematycy XIX i XX wieku związani z Polską stanowi kolekcję biogramów ponad czterystu matematyków, którzy swoją działalnością, życiem bądź samym tylko pochodzeniem związani byli z Polską. Wszystkie notki biograficzne skonstruowane są według jednolitej formuły, większość z nich opatrzona jest także ilustracją osoby, której dotyczy biogram. Sposób przedstawienia sylwetek matematyków pozwala na porównanie ich dzieł, dorobku, wpływu na kształtowanie kultury matematycznej w kraju, skali ich osiągnięć. Jak pisze Autor w Słowie wstępnym, książka jest wyrazem fascynacji dziejami matematyki polskiej w dwóch minionych wiekach, a zwłaszcza dziejami żyjących wtedy ludzi i ich zmagań z rzeczywistością tamtego okresu. Książka stanowi więc nie tylko materiał o matematykach i rozwoju matematyki na przestrzeni XIX i XX wieku, lecz jest także źródłem wiedzy o tamtym okresie historycznym, przez co zainteresuje szerokie grono czytelników.

 


 

Narodziny kryptologii matematycznej
Marek Grajek, Leszek Gralewski

Wydawnictwo Semper, 2009.


Nowoczesna kryptologia i jej dzieje to dziedzina niezwykle fascynująca. Ta unikalna na polskim rynku książka przeznaczona jest dla szerokich kręgów czytelników zainteresowanych szyframi i szyfrologią: od najstarszych szyfrów monoalfabetycznych i modularnych do systemów polialfabetycznych, zastosowań teorii cykli oraz kryptoanalizy zautomatyzowanej. Czytelnicy znajdą tu opisy działania wielu maszyn szyfrujących, w tym słynnej Enigmy.
 

 

 

 


 

Apologia matematyka
Godfrey Harold Hardy

Wydawnictwo Pro?szyn?ski i S-ka, 1997.

Apologia matematyka, napisana przez Hardy'ego u schyłku jego sił twórczych, to porywający, mądry i głęboki esej o miejscu matematyki w nauce i w życiu matematyka. Gdy książka ta ukazała się po raz pierwszy w 1940 roku, Graham Green nazwał ją bodaj najlepszym opisem kreatywnego umysłu, jaki kiedykolwiek powstał. Przedmowa Snowa przedstawia życie Hardy'ego, nie pomijając licznych anegdot, również tych związanych ze współpracą z genialnym matematykiem hinduskim Ramanujanem, przytaczając aforyzmy Hardy'ego i opisując jego miłość do krykieta.


 

 


 

Kwintet w Cambridge. Owoc naukowej wyobraźni
John Casti

Wydawnictwo Prószyn?ski i S-ka, 2005.


Christ"s College w Cambridge, rok 1949. Do stołu zasiada pięciu biesiadników: C.P. Snow - wysoki urzędnik brytyjskiej administracji państwowej, powieściopisarz, autor ?Dwóch kultur?; Erwin Schrödinger - fizyk, twórca teorii kwantowej mechaniki falowej; Ludwig Wittgenstein - filozof, autor dwóch teorii dotyczących języka; J.B.S. Haldane - biolog, oraz Alan Turing - matematyk, kryptoanalityk, twórca koncepcji elektronicznej maszyny obliczeniowej (pierwowzoru współczesnego komputera). Rozmowa toczy się wokół problemu sztucznej inteligencji. Zdaniem Wittgensteina maszyna nie może stać się inteligentna bez całego bagażu doświadczeń będących udziałem człowieka. Wedle Haldane"a umysł jest tworem niezależnym od materii i łączy się jedynie z ciałem, zatem nawet wyrafinowana maszyna posiąść go nie może. Schrödinger i Turing dowodzą, że o świadomości nie decyduje ta czy inna materia, a jedynie sposób jej zorganizowania. Czy istotnie tak przebiegałaby ich poobiednia dyskusja i do jakich ustaleń mógłby dojść ten niebanalny kwintet, gdyby owo spotkanie odbyło się naprawdę?

 


 

Przygody matematyka
Stanisław M. Ulam
Wydawnictwo Pro?szyn?ski i S-ka, 1996.


Ludzie, którzy żyją tylko trochę, tylko trochę umierają. Stan żył bardzo. Ci, którzy żyją intensywnie, mają wiele powiązań ze światem - powiedział o Stanisławie Ulamie jego przyjaciel. Ta książka pokazuje, jak intensywne było życie Ulama, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Matematycznej, profesora najsłynniejszych amerykańskich uniwersytetów, współtwórcy bomby wodorowej i niezwykłego człowieka. W ?Przygodach matematyka? wśród licznych anegdot o największych uczonych XX wieku czytelnik znajdzie również historię amerykańskiego programu budowy bomby atomowej, w którym Ulam czynnie uczestniczył od 1944 roku, pracując w Los Alamos.
 


 

Wspomnienia i zapiski
Hugo Steinhaus
Wydawnictwo Atut, 2002.

"Wspomnienia i zapiski" Steinhausa to lektura zajmująca, bo nie ograniczająca się tylko do spraw naukowych, nie opisująca jedynie własnych przeżyć autora a obejmująca swym zasięgiem wiele wydarzeń społecznych i politycznych. Hugo Steinhaus poświęcił osobny rozdział niemal każdemu etapowi swego życia - dzieciństwu w Jaśle, edukacji w gimnazjum, studiom we Lwowie, polskim i europejskim peregrynacjom naukowym, wojnie, wyprawom do Ameryki, pracy w Krakowie i Wrocławiu, sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, problemom zimnowojennych zbrojeń. Steinhaus był profesorem Uniwersytetu Lwowskiego a później Uniwersytetu Wrocławskiego (osiadł we Wrocławiu w 1945 roku). Był także członkiem PAU i PAN. Rok 2002 (w trzydziestą rocznicę śmierci) obchodzony był w Polsce również jako rok Hugona Steinhausa. Pierwsze wydanie "Wspomnień i zapisków" opublikowało Wydawnictwo Aneks z Londynu w 1992 roku.

 


 

Młodzi i matematyka
Serge Lang
Wydawnictwo GWO, 1995.

Jest to doskonała książka dla tych, którzy nie lubią i nie rozumieją, a chcą polubić i zrozumieć matematykę. Zawarte są w niej rozmowy profesora z uczniami dotyczące matematyki. Książka ta jest również doskonała dla nauczycieli, bowiem dowiedzą się z niej, jak można w szkole zajmować się poważną matematyką, używając przy tym naturalnego, niemal potocznego języka.

 

 


 

 


 

Opowieści matematyczne i geometryczne
Michał Szurek
Wydawnictwo WSiP, 1987 i 1995.

Książka popularyzuje niektóre działy matematyki (geometrię, arytmetykę, teorię liczb, teorię grup). Zawiera m. in. algorytm układania kostki i beczki Rubika, podaje sposoby układania jednych figur z rozciętych części drugich, przedstawia Polską Szkołę Matematyczną itp. Podstawę do napisania tej książki stanowiły artykuły publikowane przez autora w "Młodym Techniku" w latach 1978 - 1984.
 

 

 


 

Matematyka dla humanistów
Michał Szurek
Wydawnictwo RTW, 2000.

Skondensowane wprowadzenie w matematykę dla osób nie zajmujących się nią na co dzień. Książka podaje dużo informacji nie prezentowanych na lekcjach matematyki w szkole, a wchodzących w zakres tzw. wykształcenia ogólnego. Jednak i osoby dobrze znające matematykę (w szczególności matematycy zawodowi, studenci matematyki itp.) też znajdą tu coś dla siebie.
?Książka jest, moim zdaniem, przeznaczona nie "dla humanistów", ale "również dla humanistów" (jeśli przez humanistę rozumiemy przedstawiciela nauki uznanej potocznie za humanistyczną). Lektura bowiem niewątpliwie przyniesie korzyść także przedstawicielom nauk ścisłych, a w szczególności matematykom. Co prawda, ogromna większość z tego, o czym pisze Autor, powinna być znana absolwentom studiów matematycznych, z drugiej jednak strony w każdym niemal rozdziale pojawiają się ciekawe informacje, fakty, ciekawostki, o których przeciętny matematyk nie wie - lecz warto, aby się dowiedział.?

 


 

Gawędy matematyczne na każdy dzień miesiąca
Michał Szurek
Wydawnictwo BTC, 2014

Książka jest zbiorem 31 gawęd o matematyce, na bazie których autor przedstawia zagadnienia ważne, często niezbędne, zawsze interesujące, a przede wszystkim poszerzające horyzonty Czytelników zainteresowanych szeroko rozumiana matematyką. Jednym z atutów publikacji ? poza wysokimi kompetencjami ? jest erudycja autora i jego poczucie humoru, które ułatwiają odbiór prezentowanych zagadnień, zarówno tych prostszych jak i bardziej zaawansowanych. Książka jest przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych matematyką hobbystycznie i zawodowo, w tym nauczycieli i wykładowców, a także uczniów i studentów, dla których ważne jest poznawanie alternatywnych punktów widzenia na zagadnienia nowe, ale i wiele znanych, w dziedzinie ? wydawałoby się ? tak mocno określonej jak matematyka.

 


 

Matematyka przy kominku
Michał Szurek
Wydawnictwo BTC, 2008.

Książka ta jest o matematyce, a właściwie bardziej o tym, co autorowi kojarzy się z matematyką. Są zatem w książce zarówno szkolne zadania, jak i ciekawostki liczbowe, wycieczki w matematykę uniwersytecką, rozważania z pogranicza filozofii, socjologii i... teorii literatury oraz żarty. Napisana jest w sposób daleko odbiegający od suchego wykładu Królowej Nauk, jaką wciąż jest matematyka. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie... i z pewnością każdy znajdzie coś, co go nie zainteresuje albo będzie za trudne.
 

 

 

 


 

Źródła opisów książek:


Lubimyczytac.pl
Merlin.pl
Prószyński i S-ka
Demart.com.pl
cedewu.pl
www.mimuw.edu.pl
www.wuw.pl
aros.pl
Wiedza i Życie
www.megaksiazki.pl
empik.com
gandalf.com.pl
www.biblionetka.pl
aros.pl
 

 

 

 


 

 

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA