M-Blog

Dwadzieścia jeden znakomitych faktów o liczbie 21

 

21

Liczby zawsze odgrywały ważną rolę w rozwoju ludzkości i były kluczowym czynnikiem wzlotów i upadków cywilizacji. Przez wieki ludzie przypisywali liczne znaczenia różnym liczbom. Numerologia, przesądy, ważne daty i wiele innych rzeczy wiąże się z różnymi numerami. Przyjrzyjmy się niektórym interesującym faktom dotyczącym liczby 21.

 1. W USA, gdy osiągniesz wiek 21 lat, masz prawnie dozwolony zakup i konsumpcję alkoholu. Ironią jest, że możesz iść na wojnę i głosować w wieku 18 lat, ale musisz poczekać jeszcze trzy lata, zanim będziesz mógł wypić drinka.
 2. W przeciwieństwie do reszty 50 stanów USA, nie możesz kupić produktów tytoniowych w Kalifornii, Hawajach ani New Jersey, dopóki nie osiągniesz 21 lat.
 3. 21 jest uważane za wiek pełnoletności w wielu krajach, w tym w USA, ZEA, Bahrajnie i Singapurze. Gdy osiągniesz wiek pełnoletności, nie jesteś już uważany za nieletniego i masz pełną prawną kontrolę nad sobą, swoimi decyzjami i działaniami.
 4. W wieku 21 lat w Wielkiej Brytanii możesz towarzyszyć kierowcy, który jest na nauce jazdy, pod warunkiem, że posiadasz pełne prawo jazdy od co najmniej trzech lat.
 5. Gdy Adele osiągnęła wiek 21 lat w 2011 roku, wydała swój drugi album zatytułowany „21”. Nazwanie go nie było zbyt subtelne, ponieważ został po prostu nazwany jej wiekiem w momencie wydania.
 6. Jeśli mieszkasz w USA, możesz kupić więcej niż jeden bilet na film z ograniczeniem wiekowym, dopiero gdy osiągniesz 21 lat.
 7. W rzymskich cyfrach 21 zapisuje się jako XXI.
 8. Przed zmianą zasad w 2011 roku, aby wygrać grę w tenisa stołowego i badmintona, potrzebne było zdobycie 21 punktów.
 9. Dwudziesta pierwsza poprawka do konstytucji USA faktycznie negowała skutki 18. poprawki, która pierwotnie została wprowadzona w celu zakazania alkoholu na skalę narodową.
 10. Liczba kropek na sześciennej kostce do gry wynosi dokładnie 21.
 11. Popularny rockowy zespół Green Day wydał w 2009 roku piosenkę zatytułowaną „21 Guns”, która poruszała temat patriotyzmu.
 12. 21 gramów to fizyczna waga duszy, według lekarza Duncana MacDougala. Obliczył to, mierząc masę ciała 6 pacjentów przed i po ich śmierci.
 13. Flaga Kurdystanu, stworzona przez kurdyjskich rebeliantów w 1928 roku, przedstawia słońce w swoim centrum z 21 złotymi promieniami wychodzącymi z niego.
 14. 21 to liczba atomowa pierwiastka chemicznego skandu. Odkryty w 1879 roku, jest klasyfikowany jako pierwiastek ziem rzadkich.
 15. 21 jest ósmą liczbą w ciągu Fibonacciego, poprzedzoną przez 13 i następującą po 34.
 16. Podczas I wojny światowej Imperium Japońskie wysłało do chińskiego rządu listę 21 żądań dotyczących kontroli nad regionem Mandżurii, które zostały sprzeciwione przez Wielką Brytanię i USA.
 17. W walucie guinei używanej przez Wielką Brytanię od 1663 aż do 1816 roku było 21 szylingów. Potem waluta ta została zastąpiona przez funt.
 18. W Tarocie liczba 21 jest związana z kartą Świata. Jedno z wielu znaczeń tej karty to posiadanie świata u swoich stóp!
 19. Według Biblii Izraelici popełnili 21 aktów buntu, aby uwolnić się spod egipskiej kontroli.
 20. 21 to nazwa starożytnej gry karcianej, której najnowsza wersja jest obecna w kasynach na całym świecie. Ta bardziej znana wersja to amerykańska gra Blackjack.
 21. 21 salw armatnich jest oddawanych na cześć głów państw, takich jak monarchia w Wielkiej Brytanii i prezydent USA. Znana jako salwa honorowa 21 dział, tradycja ta sięga czasów, kiedy marynarki świata wciąż strzelały kulami armatnimi.

Od natury po ustawodawstwo rządowe, po kwestie metafizyczne, liczba 21 można znaleźć we wszystkich aspektach naszego życia. Czy jest to tylko zbieg okoliczności, czy też ma to głębsze znaczenie, to już zależy od Ciebie!

Image

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA