M-Blog

Jak wszystkie głosy stały się jednym, czyli WOKAL AI

AI vokal

To, że sztuczna inteligencja (AI) komponuje muzykę od lat, przestało być tajemnicą i dla wielu stanowi już standard w branży. Jednak obecna ewolucja AI umożliwia coś niesamowitego! Chodzi o tworzenie wokalu! Otwiera to zupełnie nowe możliwości. Fakt, że można wykorzystać barwę głosu dowolnej osoby, w tym najwybitniejszych wokalistów i stworzyć z niej wokal do dowolnego utworu, jest zarówno zachwycający, jak i szokujący. Ta zdolność AI budzi mieszane uczucia, od podziwu po niepokój etyczny i artystyczny.

Sztuczna inteligencja jest w stanie analizować charakterystyczne cechy głosu, takie jak ton, intonacja, dynamika i wyrazistość. AI może nauczyć się naśladować te cechy z niesamowitą dokładnością, co pozwala na tworzenie syntetycznych wokali, które brzmią jak żywi artyści. To oznacza, że możemy teraz generować nowe utwory muzyczne lub nawet wirtualne koncerty, używając głosów znanych wokalistów bez ich fizycznej obecności w studiu.

Wyobraźcie sobie, że AI skomponowała utwór w stylu Freddiego Mercury'ego. Teraz możemy użyć głosu Elvisa, aby ją zaśpiewał do wcześniej napisanego tekstu.  Okazuje się, że po kilku sekundach AI serwuje nam gotowy kawałek. Czy to nie brzmi jak scenariusz z filmu science fiction? Na pewno robi to wrażenie!

Wokal AI a etyka

Ale zanim rzucicie się w wir tworzenia hitów na miarę XXI wieku, zastanówmy się przez chwilę. Bo choć technologiczne majstrowanie przy wokalach to świetna zabawa, to pojawiają się pytania o granice. Czy używanie głosu Elvisa do śpiewania nie naruszy przypadkiem jakichś praw autorskich? Gdzieś pomiędzy wersami kodu i próbkami głosu musi istnieć linia, której przekroczenie sprawi, że zaczniemy zadawać sobie pytanie: „Czy aby na pewno chcemy iść tą drogą?”

Zanim jednak ogarnie nas pesymizm rodem z dystopijnych filmów, warto spojrzeć na to z jasnej strony. Może sztuczna inteligencja śpiewająca hity nie zastąpi prawdziwych emocji, które płyną z ludzkiego głosu, ale z pewnością mogą dodać muzyce nowego wymiaru. W końcu kto powiedział, że cyfrowy Freddie i wirtualny Elvis nie mogą stworzyć czegoś, co poruszy nas do łez – może ze śmiechu, a może jednak ze wzruszenia.

Użycie głosu kogoś innego, zwłaszcza bez zgody, rodzi pytania o prawo do wizerunku i własności intelektualnej. Ponadto, możliwość generowania wokali z głosami znanych artystów bez ich udziału może wprowadzać w błąd słuchaczy co do autentyczności wykonania.

Wpływ na branżę muzyczną

Taka technologia może zrewolucjonizować branżę muzyczną, umożliwiając tworzenie nowych utworów z udziałem ulubionych wokalistów, nawet tych nieżyjących. Jednak rodzi to pytanie o przyszłość ludzkich wykonawców. Czy AI, zdolna naśladować każdy głos, może zastąpić żywych artystów? Choć technologia oferuje fascynujące możliwości, nie może ona naśladować emocji i pasji, które artyści wnoszą do swojej muzyki. Ludzki dotyk w muzyce pozostaje niezastąpiony.

Refleksje

W świecie, w którym AI zaczyna śpiewać, komponować i nawet rapować, ważne jest, by nie stracić z oczu tego, co w muzyce najważniejsze – radości, jaką sprawia jej tworzenie i słuchanie. Niech więc AI tworzy swoje wirtualne koncerty, a my – ludzie – będziemy nadal cieszyć się każdą nutą, pamiętając, że to nie technologia, ale serce wkładane w muzykę, sprawia, że staje się ona wyjątkowa. I pamiętajmy, żeby od czasu do czasu odłożyć na bok nasze cyfrowe zabawki i posłuchać, jak brzmi prawdziwa, ludzka muzyka – nawet jeśli nie jest idealna, to przynajmniej jest autentyczna. A kto wie, może kiedyś AI nauczy się śpiewać z taką samą pasją... Ale do tego czasu, niech muzyka pozostaje przestrzenią, gdzie spotykają się zarówno innowacja, jak i tradycja. Nie zapominajmy, że choć sztuczna inteligencja może wnosić do muzyki nowe brzmienia i nieznane dotąd możliwości, to jednak serce i dusza artysty nadają jej głębię, której nie da się zasymulować algorytmami.

To piękno muzyki polega na jej zdolności do wyrażania tego, co niewypowiedziane, i dotykania naszych serc w sposób, który wykracza poza słowa. AI może otworzyć przed nami nowe drzwi i pozwolić na eksperymenty, których wcześniej sobie nie wyobrażaliśmy, ale to ludzka kreatywność i emocje pozostają kluczowymi składnikami, które sprawiają, że muzyka ma dla nas tak wielkie znaczenie.

Zachęcam więc do eksplorowania nowych możliwości, jakie oferuje technologia, ale także do pielęgnowania i doceniania tradycyjnych form muzykalnych, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Niech AI służy jako narzędzie, które wzbogaca nasze doświadczenia muzyczne, a nie zastępuje to, co w muzyce jest najcenniejsze – jej ludzki wymiar.

Przyszłość może przynieść przewartościowanie tego, co w sztuce najważniejsze, skłaniając nas do głębszego doceniania ludzkiego wymiaru twórczości. W tym procesie, paradoksalnie, technologia – przez kontrast – może pomóc nam lepiej zrozumieć i docenić to, co ludzkie, osobiste i autentyczne.

Na koniec zachęcam do obejrzenia krótkiego, ale fascynującego filmu, w którym Doktor Mix pokazuje, jak w prosty sposób można stworzyć wokal AI.

 

 

 

 

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA