M-Blog

Książki szkolne

 Porady 2023 Okładka   Porady i wskazówki, których nie ma w tablicach maturalnych

Autor: Tomasz Grębski 

Wydawnictwo: Oficyna Edukacyjna * Krzysztof Pazdro

Opis

Książka jest przeznaczona głównie dla maturzystów, aby mogli jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu. Powstała na podstawie wieloletniego doświadczenia autora – nauczyciela matematyki i egzaminatora. Uwzględnia wymagania na maturę od 2023 r.

Zawiera ona wiele cennych porad i wskazówek wraz z przykładami ich zastosowania, które każdy maturzysta powinien znać i umieć zastosować, a których na próżno szukać w tzw. tablicach maturalnych, czyli „Wybranych wzorach matematycznych” opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Wskazówki podzielone są tematycznie, aby łatwiej było znaleźć potrzebną poradę i przykład.

LINK DO SKLEPU 

     
    Podstawianie zmiennej pomocniczej w równaniach i nie tylko.

Zadania z rozwiązaniami

Autor: Tomasz Grębski

Wydawca: Oficyna Edukacyjna * Krzysztof Pazdro

Opis

W rozwiązywaniu równań, nierówności i układów równań potrzeba znajomości różnych metod, m.in. podstawienia zmiennej pomocniczej. Jest to zwykle wielkie ułatwienie w rozwiązaniu zadania, czasem wręcz jedyna skuteczna metoda. Jednak użycie nowej zmiennej często wymaga też wprowadzenia odpowiednich założeń lub dodatkowych warunków, w szczególności w zadaniach z parametrem i wartością bezwzględną.
Niniejszy zbiór powstał na podstawie wieloletniego doświadczenia autora, który od wielu lat prowadzi dodatkowe zajęcia z matematyki i tego typu zadania często rozwiązywał z uczniami.
Zbiór zawiera 105 zadań z pełnymi rozwiązaniami oraz 98 zadań do samodzielnego rozwiązania; te ostatnie umieszczone są na końcu poszczególnych rozdziałów. Wskazówki i odpowiedzi do zadań do samodzielnego rozwiązania są na końcu książki. W każdym rozdziale umieszczone są zadania o różnym stopniu trudności, odpowiednio oznaczone. Aby móc się zmierzyć z tymi zadaniami, trzeba ? naturalnie ? mieć pewną elementarną wiedzę na temat równań, nierówności i układów równań.
Książka przyda się uczniom przygotowującym się do egzaminu maturalnego lub do konkursów matematycznych. Stanowi nieodzowną pomoc dla nauczycieli w pracy na lekcjach czy kółkach. Opanowanie metody podstawiania ułatwi naukę także na studiach wyższych.

LINK DO SKLEPU 

     
     

Wolfram Alpha - Praktyczny przewodnik po programie dla każdego

Autor: Tomasz Grębski

Wydawca: Oficyna Edukacyjna * Krzysztof Pazdro

Opis:

XXI wiek na dobre już do nas zawitał, a wraz z nim nowe technologie. Dzięki rozwojowi informatyki i nowemu oprogramowaniu powstają nowe narzędzia pracy, które pomagają nam w wielu dziedzinach życia. Wielką rolę pełnią niewątpliwie programy komputerowe, bez których już dzisiaj trudno sobie wyobrazić codzienność. Wśród takich edukacyjnych i matematycznych programów na szczególną uwagę zasługuje program Wolfram Alpha. Z takich programów należy umiejętnie korzystać ? przede wszystkim musimy posiadać już pewną wiedzę, aby dobrze się komunikować z programem, musimy też wiedzieć, czego od niego oczekujemy. Można to porównać do jazdy samochodem: znając zasady ruchu drogowego, możemy jechać przeciętnym samochodem lub przesiąść się do prawdziwego bolidu sportowego, jakim bez wątpienia jest nasz bohater, czyli Wolfram Alpha.

Program Wolfram Alpha to nowoczesne narzędzie edukacyjne o potężnym potencjale, działające bardzo inteligentnie, rozumiejące nasze pytania, które możemy formułować na wiele sposobów. Celem Przewodnika jest nie tylko pokazanie niezwykłych możliwości programu oraz jak je wykorzystać, ale przede wszystkim zachęcenie do korzystania z tego narzędzia, które stale się rozwija. Dzięki wykorzystaniu programu Wolfram Alpha lekcje matematyki stają się bardziej atrakcyjne, a nauczyciel bez wątpienia staje się nowoczesnym nauczycielem, który przy tej okazji również się rozwija i poznaje najnowsze technologie komputerowe.

Prezentowana książkaprzeznaczona jest zarówno dla ucznia, studenta, jak i nauczyciela czy wykładowcy. Z własnego doświadczenia wiem, jak przyjemnie pracuje się z tym programem wspólnie z uczniami. Krótko mówiąc - przyjemne z pożytecznym.

Książka uzyskała pozytywną opinię korporacji Wolfram|Alpha LLC z siedzibą w USA. Autor oraz Wydawca uzyskał również zgodę od korporacji na wydanie oficjalnego Przewodnika po tym programie w języku polskim.

LINK DO SKLEPU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA