M-Blog

Danica McKellar - aktorka i matematyk

Danica

 

Danica McKellar (urodzona 3 stycznia 1975) najbardziej znana jest z roli Winnie Cooper w serialu telewizyjnym "Cudowne lata". Wystąpiła w różnych filmach telewizyjnych dla kanału Hallmark. Brała również udział w dubbingu, wcielając się w postacie takie jak Frieda Goren w "Static Shock", Miss Martian w "Young Justice" oraz Killer Frost w "DC Super Hero Girls". W 2015 roku dołączyła do głównej obsady w oryginalnym serialu Netflixa "Project Mc2".

 

cudownelata2

 Bohaterzy z "Cudownych lat" z czasów powstawania serialu: (od lewej) Josh Saviano, Fred Savage i Danica McKellar 

 

cudownelata1

A dziś jako dorośli: (od lewej): Fred Savage, Danica McKellar i Josh Saviano

 

McKellar urodziła się w La Jolla, Kalifornia. Przeprowadziła się z rodziną do Los Angeles, gdy miała osiem lat. Jej matka Mahaila McKellar (z domu Tello) była gospodynią domową; jej ojciec Christopher McKellar jest deweloperem nieruchomości; jej młodsza siostra Crystal (ur. 1976) jest prawnikiem. McKellar ma szkockie, francuskie, niemieckie, hiszpańskie i holenderskie korzenie od strony ojca, a jej matka ma portugalskie pochodzenie z Azorów i Madery.

A teraz najciekawsze – czyli powiązania McKellar z matematyką!

McKellar studiowała na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, gdzie była członkinią żeńskiej korporacji Alpha Delta Pi i uzyskała tytuł licencjata nauk ścisłych z matematyki summa cum laude w 1998 roku. Jako studentka współautorowała artykuł naukowy z profesorem Lincolnem Chayesem i kolegą ze studiów Brandy Winnem na temat "Perkolacji i wielokrotności stanów Gibbsa dla ferromagnetycznych modeli Ashkin-Teller. Ich wyniki są znane jako "twierdzenie Chayes-McKellar-Winn". Później, gdy Chayes został poproszony o komentarz odnośnie umiejętności matematycznych swoich studentów, został zacytowany w "The New York Times", mówiąc: "Myślałem, że obydwoje są naprawdę pierwszorzędni". McKellar obecnie ma przypisany numer Erdősa równy cztery, a jej liczba Erdősa-Bacona wynosi sześć.

 

Danica McKellar

Danica McKellar

Danica jest autorką wielu książek z dziedziny matematyki. Zaczynając od "Math Doesn’t Suck", "Kiss My Math", "Hot X", oraz "Girls Get Curves: Geometry Takes Shape", książek skierowanych do czytelników w wieku szkolnym i gimnazjalnym, napisała swoją pierwszą książkę obrazkową dla dzieci, "Goodnight Numbers" w 2017 roku, a następnie "Ten Magic Butterflies", "Bathtime Mathtime" i jego kontynuację oraz "Do Not Open This Math Book", skierowane do dzieci w wieku 6-8 lat, wprowadzając nas do uroczego bohatera Pana Myszki, jednocześnie pomagając dzieciom, rodzicom i nauczycielom w nauce dodawania i odejmowania według Common Core! Od tego czasu jej książka "The Times Machine" znalazła się na liście najlepszych książek Amazona 2020, a jej najnowsza (jedenasta!) książka, "Double Puppy Trouble", trafiła na półki 26 lipca 2022 roku.

 

danicabooks

 

 

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA