MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Nowa strona 2

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

 

Matematyczne książki cz.1
Matematyczne książki Tomasz Grębski

 

Popularyzacja Królowej Nauk w literaturze

czyli

KSIĄŻKI O MATEMATYCE

 

Poniżej przedstawiam propozycje książek popularnonaukowych o matematyce, matematykach, itp. Wszystkie książki są w języku polskim. Są to pozycje zarówno polskich autorów, jak i zagranicznych, ale przetłumaczonych na język polski. Książek w wersji obcojęzycznej, nie mających tłumaczenia na język polski, nie uwzględniałem w tym artykule. To nie są zbiory zadań czy podręczniki, ale książki, które czytamy jak powieść przygodową. Zebrane pozycje mają na celu zwrócenie uwagi na niezwykle ciekawe książki o matematyce, od tych współczesnych, jak i tych wydanych kilkadziesiąt lat temu.

 

Kolejność książek jest przypadkowa, a za względu na jej dużą liczebność zostały podzielone na dwie części.

 

 

CZĘŚĆ I

 


 

MATEMATYKA JEST WSZĘDZIE

Maja Krämer

2018 r.

(mBank, mFundacja.)

 

Książka „Matematyka jest wszędzie” jest inna niż pozostałe wydawnictwa dostępne na rynku. Po raz pierwszy książka o matmie nie pokazuje dzieciom wzorów i abstrakcyjnych zadań. Nie jest podręcznikiem, nie odnosi się do podstawy programowej. Jest zbiorem inspiracji, przeglądem matematyki w codziennym zastosowaniu, w życiu rodziny, w kulturze i naturze. Książka pozwala całym rodzinom aktywnie odkrywać przyjazną matematykę w codziennym życiu – w kuchni, w sklepie, na spacerze czy na wakacjach. Książka jest doceniana przez ekspertów. mBank, fundator mFundacji, otrzymał nagrodę Złotego Bankiera 2018 w kategorii działań CSR.

 

We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę zamówiło ponad 104 tys. osób! Wszystkim zainteresowanym, którzy nie zdążyli zamówić papierowej wersji, mFundacja proponuje ebooka, którego  - także bezpłatnie – można pobrać na stronie www.mjakmatematyka.pl.

 


 

Lilavati

Szczepan Jeleński

1926 r.

(wznowiona przez WSiP w 1982 r.)

 

Anegdoty, gry, ciekawostki i zadania matematyczne.
Lilavati — to imię córki sławnego matematyka hinduskiego z XII stulecia Bhaskary, zwanego Acaria, czyli mędrzec, a zarazem jest to tytuł pierwszej części jego wielkiego dzieła matematycznego Siddhanta, dedykowanego córce. Lilavati to znaczy urocza, czarująca! Taka zapewne była owa dziewczyna hinduska obdarzona niepospolitym talentem matematycznym; ale taka przede wszystkim jest sama matematyka.

 

 

 


 

Śladami Pitagorasa

Szczepan Jeleński

1928 r.

(wznowiona przez WSiP w 1988 r.)

 

Matematyka przedstawiona w bardzo popularny sposób. Dużo ciekawostek, łamigłówek i różnych problemów matematycznych.

 

 

 

 

 

 


 

Genialni Lwowska Szkoła Matematyczna
Mariusz Urbanek
Wydawnictwo Iskry, 2014.


Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych tzw. lwowską szkołę matematyczną. Współpracując ze sobą, bądź rywalizując, przeciwstawiając matematykom z Warszawy i Krakowa, dokonali wielu odkryć, zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców, a Ulam został współtwórcą pierwszej bomby atomowej. Ich burzliwe losy, osiągnięcia, kariery naukowe i pozanaukowe, dramatyczne dzieje kończące się w wielu przypadkach śmiercią od kul hitlerowskich okupantów, opisuje Urbanek na tle zmieniającego się życia politycznego i kulturalnego Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie i po II wojnie światowej.

 

 


 

Twierdzenie Papugi
Denis Guedj

Albatros, 2001.


Zainspirowana "Światem Zofii" Josteina Gaardera powieść, której na wpół sensacyjna fabuła służy popularyzacji matematyki i jej historii. Bestseller we Francji i innych krajach. Przełożona na 15 języków.
Paryski antykwariusz Pierre Ruche otrzymuje od przyjaciela z Brazylii niezwykłą przesyłkę - bogatą bibliotekę złożoną z książek poświęconych matematyce. Z ciekawością zagłębia się w otrzymany księgozbiór. Rozpoczyna od starożytnych matematyków greckich: Talesa, Pitagorasa, Euklidesa, by następnie zająć się średniowieczną matematyką Wschodu i bliższymi współczesności uczonymi, jak Euler, Galois, Boole, Hilbert, Fourier. Jego dociekaniom towarzyszy młoda kobieta, trójka dzieci oraz gadająca papuga Nofutur, skrywająca tajemnicę pewnego dowodu. W miarę rozwoju akcji czytelnik poznaje niezwykłe koleje życia wielkich matematyków i ich odkrycia.

 

 


 

Orzeł czy Reszka?

Hugo Steinhaus

Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010.

 

Błyskotliwe wprowadzenie do statystyki matematycznej. Autor w ciekawy i przystępny sposób wyjaśnia zagadnienia prawdopodobieństwa, losowości zdarzeń, wartości średniej, rozrzutu, wariancji, błędu średniego, posługując się przykładami z życia. Książka po raz pierwszy ukazała się w 1961 roku nakładem Państwowego Wydawnictwa Naukowego. Niekwestionowany talent dydaktyczny autora i aktualność treści sprawia, iż warto sięgnąć po nią również dziś.

 

 

 

 


 

Histerie Matematyczne. Gry i Zabawy z Matematyką.
Ian Stewart

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2007.


Czy szachownicę bez dwóch pól można przykryć kostkami domina? Czy wielościan sklejony ze sztywnego kartonu będzie sztywny? Dlaczego grzanki spadają masłem na dół? Czy rozcinając kulę na części można uzyskać dwie kule o tym samym promieniu? Co kupować, grając w Monopol? Jak coś ujawnić, nie ujawniając niczego? Ilu robotników budowało piramidy? Czy można mieć pewność zwycięstwa w grze i nie wiedzieć, jak je odnieść? Czy w sali pełnej luster może istnieć punkt, nieoświetlony przez płomień zapałki? Na te i wiele innych pytań odpowiada z brytyjskim poczuciem humoru Ian Stewart, pokazując, że od zwykłej codzienności do poważnej - i jednocześnie przyjemnej! - matematyki jest znacznie bliżej, niż się wielu osobom wydaje. Matematyka nie jest bowiem ani dziedziną martwą, ani ostatecznym narzędziem do oceny zdolności uczniów. Jest za to, i nikt nie zdoła tego podważyć, niedostrzegalnym szkieletem naszej cywilizacji.

 

 


 

Flatlandia, czyli Kraina Płaszczaków.
Edwin A. Abbott

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, 1997.


Od wielu lat powieść Edwina Abbotta pobudza myślenie, inspiruje i bawi jednocześnie. Jest książką o matematyce, ale znajomość królowej nauk wcale nie jest potrzebna – wystarcza sama chęć myślenia, ciekawość i wyobraźnia. Kwadrat, mieszkaniec tytułowej Flatlandii, z ogromną wyższością spogląda na ograniczony świat jednowymiarowych linii . Czuje się lepszy, mądrzejszy i znacznie bardziej zaawansowany cywilizacyjnie. Do czasu… przybycia kuli ze świata przestrzeni trójwymiarowej. To uświadamia mu jego nicość, miałkość i nędzę jego wyobraźni i postrzegania. Czytelnikowi też uświadamia, jak trójwymiarowe postrzeganie świata zawęża nasz punkt widzenia i wyobraźni. A jak mogłoby wyglądać życie w przestrzeniach wielowymiarowych, których istnienie jest wysoce prawdopodobne. Ta książka uczy pokory i dystansu do naszego, ludzkiego postrzegania otaczającej nas rzeczywistości.

 

 


 

Diamenty Matematyki
Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 1997.


Dzięki tej książce czytelnik pozna najpiękniejszy wzór matematyki i specyfikę czwartego wymiaru, będzie się zastanawiał, czy kostka jest linią, spróbuje wpisać krowę w kwadrat i dowie się, że porządne są wyjątkami. Dodatkową atrakcją książki są anegdoty o słynnych matematykach i dowcipne rysunki.
 

 

 

 

 

 


 

50 Teorii Matematyki, które powinieneś znać
Tony Crilly

Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009.


Kto wynalazł zero? Dlaczego minuta ma 60 sekund? Jak duża jest nieskończoność? Gdzie przecinają się proste równoległe? I czy skrzydło motyla naprawdę może wywołać sztorm gdzieś w odległym zakątku świata? W 50 krótkich i przystępnie napisanych esejach autor wyjaśnia wiele fundamentalnych pojęć matematycznych – teoretycznych i praktycznych, banalnych i specjalistycznych – które pozwalają zrozumieć i kształtować świat wokół nas. Odsłania tajemnice sudoku i łamania szyfrów, loterii i hazardu, zarządzania finansami i procentu złożonego. Przedstawia najnowsze zagadnienia matematyczne, w tym rozstrzygnięcie wielkiego twierdzenia Fermata i wartą milion dolarów hipotezę Riemanna. Trudno matematykę przedstawić prościej! Książka, pełna rysunków i wykresów, przykładów i anegdot, daje doskonały przegląd tej dziedziny nauki.

 

 


 

Obsesja Liczb Pierwszych
John Derbyshire

Wydawnictwo Nakom, 2009.


Obsesja liczb pierwszych" Johna Derbyshire'a to książka popularyzująca największy nierozstrzygnięty dotąd problem matematyki współczesnej, słynną hipotezę Riemanna. Autor przedstawia zarówno genezę powstania hipotezy, jak i wysiłki zmierzające do znalezienia jej potwierdzenia lub obalenia, wysiłki poczynione przez najlepszych matematyków w ciągu ostatnich 150 lat. John Derbishire barwnie opisał wiele kwestii matematycznych związanych z tą hipotezą w kontekście historycznym, na tle znanych wydarzeń z dziejów Europy.

 

 


 

 


 

Królowa bez Nobla
Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda

Wydawnictwo Demart, 2013.


Co wspólnego ma kalafior z matematyką? Czy Pitagoras spotkał się z Talesem? Dlaczego matematycy nie dostają Nagrody Nobla? Czy można wyprowadzić wzór na piękno? Po co komu w ogóle matematyka? Na te i inne zaskakujące pytania starali się odpowiedzieć dwaj znakomici matematycy. Swoje rozmowy prowadzili z dużym poczuciem humoru i dystansem do królowej nauk. I tak powstała ta książka. Dla kogo? Dla zdeklarowanych humanistów, miłośników nauk ścisłych i przyrodniczych, dla ciekawych świata – słowem dla tych, którzy lubią wiedzieć.


 

 


 

Innumeracy. Matematyczna ignorancja i jej konsekwencje w dobie nowoczesnej technologii.
John Allen Paulos

Wydawnictwo: CeDeWu, 2012.


Dlaczego tak niewiele wiemy o matematyce? I jaki jest społeczny koszt naszego "matematycznego analfabetyzmu"? W tej wspaniałej książce John Allen Paulos przekonuje, że nasza niezdolność do racjonalnego radzenia sobie z bardzo dużymi liczbami albo ze związa­nym z nimi prawdopodobieństwem skutkuje bezpodstawnie prowadzonymi działaniami rządu, niepewnymi decyzjami osobistymi i więk­szą podatnością na wpływ pseudonauki wszelkiej maści. "Innumeracy" pomaga nam poznać nasze braki i dowiedzieć się, co możemy na to poradzić.

 

 


 

Nowe Ślady Pitagorasa. Książka o matematyce
Bogdan Miś

Wydawnictwo BTC, 2011.


Książka jest zbiorem matematycznych ciekawostek. Są także w niej anegdoty i opowieści o matematykach.Dobór tematów i sposób opracowania nacechowany przyjazną dydaktyką powodują, że książka zainteresuje Czytelników o różnym stopniu przygotowania matematycznego: począwszy od uczniów, przez studentów aż po osoby profesjonalnie zajmujące się edukacją matematyczną.
 

 

 

 

 


 

Matematyka współczesna dla myślących laików
Paweł Strzelecki

Wydawnictwo WUW, 2011.


Zbiór esejów popularyzujących matematykę współczesną. Autor, jak pisze we wstępie, nie zamierza: "kogokolwiek czegokolwiek uczyć [a jedynie] pokazać pewną liczbę wybranych, w miarę aktualnych problemów matematycznych i wyników badań nad nimi". Głównymi adresatami tej książki są dwie grupy osób. Pierwsza to młodzi adepci matematyki, którzy na wybraną przez siebie dziedzinę studiów pragną spojrzeć z dalszej perspektywy. Druga zaś to osoby, które swój kontakt z matematyką skończyły w szkole, ale interesuje ich odpowiedź na pytanie, co robią matematycy i na czym polega ich praca. Dla nich wszystkich lektura tej książki będzie jak rzut oka na wysokie góry — można je przecież zobaczyć z bliska nawet wtedy, gdy nie jest się alpinistą.

 

 


 

Wykłady z historii matematyki
Marek Kordos

Wydawnictwo WSiP, 1994.


Jak głosi wstęp, w 1985 roku kilku studentów zapytało Marka Kordosa, czy skoro podczas swoich wykładów opowiada anegdoty historyczne, to czy mógłby poprowadzić wykład składający się wyłącznie z anegdot. Odpowiedział, że nie mógłby. Na pytanie dlaczego, odpowiedział, że nie potrafi. Jednak na pytanie “a czy mógłby się pan nauczyć”, odpowiedział “mógłbym” — bo co innego mógł studentom odpowiedzieć? Tak narodziły się wykłady z historii matematyki.
 

 

 

 


 

Zabójstwo Pitagorasa
Marcos Chicot

Wydawnictwo Muza, 2009.


Wspólnota pitagorejska w Krotonie, rok 510 p.n.e. Pitagoras, czując zbliżającą się śmierć, postanawia wybrać następcę spośród swoich najzdolniejszych uczniów. Zmuszony jest jednak odłożyć decyzję, gdy najpoważniejszy kandydat na następcę filozofa Kleomenides zostaje otruty. Pitagoras prosi Egipcjanina Akenona, syna swego dawnego przyjaciela o pomoc w rozwikłaniu zagadki tajemniczego morderstwa. Zabójstwo Pitagorasa to pełna niespodziewanych zwrotów akcji, wartka powieść kryminalna o śmiertelnych wrogach filozofa, któremu marzył pokój między ludźmi i narodami, ich intrygach, doprowadzających do wojen między niezwaśnionymi dotąd państwami-miastami, ale także o losach trudnej miłości i problemach matematycznych nie dających ludzkości spokoju od setek a nawet tysięcy lat.

 

 


 

Wielka księga zagadek

Filip Basaj, Jakub Paweł Cygan, Beata Jankowiak-Konik, Jacek Konik, Jerzy Kunicki, Michał Lis, Iwona Paleska, Agnieszka Siporska

Wydawnictwo Demart, 2012.

Książka skierowana jest do młodzieży, ale śmiało można przypuszczać, że zainteresuje niejednego dorosłego czytelnika. Konwencja pytań i odpowiedzi stawianych przez fachowców przybliżających poszczególne dziedziny wiedzy młodym czytelnikom, pozwala na wyjaśnianie nie tylko poważnych kwestii. Umożliwia też odniesienie się do tradycyjnych zachowań i codziennych zwyczajów, które nierzadko znajdują swoje wyjaśnienia w prawach natury. Księga zawiera zbiór około 1000 zagadek z poszczególnych dziedzin. Niektóre pytania są powiązane z naszym krajem, wiele haseł dotyczy przyrody polskiej, historii Polski, czy też informacji przekazywanych zwykle na lekcjach geografii. Inne zagadnienia – zwłaszcza z zakresu chemii, fizyki i biologii, ale też geografii i historii – przybliżają osiągnięcia i stan wiedzy poszczególnych dyscyplin naukowych. Ilustracje, w formie zdjęć lub rysunków, stanowią merytoryczne uzupełnienie, a nie tylko graficzny ozdobnik! Są ściśle powiązane z pytaniami.

 

 


 

Bombonierka matematyczna. Wielka księga zagadek.
Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda

Wydawnictwo Demart, 2015.


Bombonierka, czyli kolekcja atrakcyjnie zapakowanych czekoladek świetnie oddaje istotę zawartości książki z matematycznymi zagadkami. Wprawdzie są tu działy wskazujące, że będą w nich poruszane zagadnienia związane z liczbami, figurami czy wybitnymi matematykami albo, że będą to zadania logiczne, ale… Pojawiają się pytania o powody utajniania niektórych liczb, co w pierwszym odruchu wydaje się wręcz absurdalne, a przy okazji omawiania liczb niewymiernych autorzy zajmują się architekturą. Odkrywamy też istnienie wielościanów ruchomych, zasady konstrukcji szczególnej matematycznej komody i mebli z szufladami.
 

 

 


 

Księga matematycznych tajemnic
Stewart Ian

Wydawnictwo Literackie, 2017.


Uznany brytyjski matematyk, Ian Stewart (znany choćby z napisanej wspólnie z Terry’m Pratchettem Nauki Świata Dysku) w przystępny, bardzo ciekawy i nierzadko zabawny sposób opowiada o dziedzinie, która zdaje się być niezbadaną tajemnicą. W tym tomie waszym przewodnikiem po fascynującym świecie matematyki będzie niezbyt genialny detektyw Hemlock Soames i jego pomocnik doktor John Watsup!
 

 

 

 

 


 

Matematyka od środka
Colin Beveridge

Wydawnictwo Olesiejuk, 2016.


Matematyka to nie tylko tabliczka mnożenia i prawa rządzące logarytmami. To dziedzina pełna opowieści, wspaniałych postaci, legend i anegdot. Książka Matematyka od środka w przystępny i fascynujący sposób ożywia ten obszar nauki. Przedstawia niezwykłą historię matematyki, jej rozwój od czasów starożytnego Babilonu po dowód twierdzenia o modularności. Nie tylko pomaga zrozumieć podstawowe teorie, lecz także opowiada niezwykłe historie ? dowiemy się z niej, jak bardzo podejrzana była śmierć Ewarysta Galois i jak ostro walczyli ze sobą Newton i Leibniz. Ta przystępna, dobrze napisana i pięknie ilustrowana książka doskonale pokazuje, jak różnorodna i fascynująca jest matematyka jako dziedzina wiedzy.


 

 


 

Podróże matematyczne
Michał Szurek

Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro, 2017.


Podróże matematyczne to książka nie tylko dla ucznia i nauczyciela, lecz dla wszystkich, którzy interesują się matematyką i reagują na jej wyzwania - i dla młodszych, i dla starszych. Z nieprzebranego dorobku matematyki Autor wybrał kilkadziesiąt arcydzieł - zadań, twierdzeń, teorii - i w barwny sposób opowiada o nich z wielu punktów widzenia. A czyni to tak, by początkującego czytelnika zainteresować, a czytelnika dojrzałego - nie znudzić. Autor ukazuje matematykę przyjemną i intrygującą. Treść książki oscyluje wokół programu szkolnego, chociaż im wyższy numer rozdziału, tym "odległość" od szkoły większa, a w rozdziale 17 jest wręcz "kosmiczna". Książka i jej rozdziały są napisane zgodnie z zasadą stopniowania trudności. Znajdziemy tu równania, tradycyjne zadania w nowym ujęciu, zadania logiczne, kolorową geometrię i wycieczkę w dziwne przestrzenie. Trudne miejsca nie powinny nikogo odstraszać.

 

 


 

Niezwykłe liczby profesora Stewarta
Ian Stewart

Wydawnictwo Prószyński, 2016.

Wyobraźcie sobie gigantyczną liczbę, taką, której zapis musiałby sięgać od jednego krańca Wszechświata do drugiego. Znajdziecie ją tutaj, razem z wszystkimi innymi liczbami, jakie można sobie wyobrazić – rzeczywistymi, urojonymi, wymiernymi, niewymiernymi, dodatnimi, ujemnymi, prostymi i skomplikowanymi. Ian Stewart omawia zdumiewające własności liczb, od zera do nieskończoności, wyjaśnia genialne pomysły starożytnych matematyków i pokazuje, jak zmieniało się pojęcie liczby. Pod jego doświadczoną opieką odkryjecie matematyczne tajemnice szyfrów, sudoku, kostki Rubika i skal muzycznych, dowiedzie się też, jak to możliwe, że jedna nieskończoność jest większa od drugiej. Przekonacie się także, że tak naprawdę żyjemy w jedenastowymiarowej przestrzeni. „Niezwykłe liczby profesora Stewarta” przypadną do gustu każdemu, kto kocha liczby – a także tym, którzy sądzą, że ich nie znoszą. Stewart ma niezwykły dar wyjaśniania skomplikowanych pojęć.

 

 


 

Liczby natury. Nierealna rzeczywistość matematycznej wyobraźni
Ian Stewart

Wydawnictwo Copernicus Center Press, 2017.


Liczby natury to książka niezwykła. Ian Stewart, światowej sławy uczony, nie posługując się żadnym wzorem czy równaniem opisuje matematyczność otaczającego nas świata, ukazując jego tajemniczość i piękno. Książkę, w której autor udowodnił, że można napisać o liczbach bez liczb, czyta się z prawdziwą przyjemnością.

 

 

 

 

 


 

Π. Biografia najbardziej tajemniczej liczby na świecie
Alfred S. Posamentier, Ingmar Lehmann

Wydawnictwo Prószyński, 2016.


Autorzy książki - Alfred S. Posamentier i Ingmar Lehmann - opowiadają niezwykłą historię najniezwyklejszej z liczb, odkrywając przed czytelnikami jej piękno i wyjaśniając, dlaczego przez wieki inspirowała zarówno profesjonalnych matematyków, jak i amatorów.
 

 

 

 

 

 


 

Złota liczba
Matila C. Ghyka

Wydawnictwo Universitas, 2014.

Dlaczego w świecie organizmów żywych figurą geometryczną najczęściej spotykaną jest pięciokąt, w nieożywionym zaś - sześciokąt? Dlaczego nie tylko dzieła kunsztu ludzkiego, ale i twory przyrody wykazują w swej budowie określone proporcje liczbowe? Czy to przypadek, że te proporcje wyrażają się bardzo często "złotą liczbą" 1,618 i że napotykamy je zarówno w ciele ludzkim, jak i w egipskich piramidach? Czy rację mieli starożytni greccy mędrcy twierdzący, że fundamentem struktury wszechświata jest liczba, on sam zaś żyje i pulsuje w jednym uniwersalnym rytmie, dającym się wyliczyć? Na powyższe (i wiele innych) intrygujące pytania stara się odpowiedzieć w niniejszej książce Matila Ghyka, dziś prawie całkiem zapomniany matematyk, filozof, pisarz i dyplomata pochodzenia rumuńskiego. Złota liczba, wydana pierwotnie po francusku, robiła prawdziwą furorę w Europie lat trzydziestych XX w.

 

 


 

Logika. Daj się uwieść!
Christoph Drosser

Wydawnictwo Dom Wydawniczy PWN, 2013.


Kolejna książka z bestsellerowej serii Christopha Drössera, w której ukazały się: Matematyka. Daj się uwieść!, Fizyka. Daj się uwieść! i Muzyka. Daj się uwieść! „Komisarz Behnke przesłuchuje trzech opryszków podejrzanych o dokonanie napadu na bank, którzy oczywiście do niczego nie chcą się przyznać. Asystentowi komisarza dzięki czystej logice udaje się wywnioskować ze sprzecznych zeznań rabusiów, kim byli sprawcy”. Czy człowiek może stale kłamać? Czy „być albo nie być” to rzeczywiście pytanie? Logika, to narzędzie, które może nam pomóc jaśniej myśleć. Łączy dwie potężne dziedziny matematykę i filozofię. Christoph Drösser wprowadza czytelnika w świat poprawnego wnioskowania. W zajmujących opowiadaniach jasno przekazuje podstawy, osobliwości i zasadzki logiki. Dowodzi, że znajomość podstaw tej dziedziny uczy swoistej „higieny umysłowej” i precyzyjnego formułowania myśli. Zabawnym opisom towarzyszy wybór sprytnych łamigłówek logicznych.

 

 


 

Matematyka Daj się uwieść!
Drosser Christoph

Wydawnictwo Dom Wydawniczy PWN, 2016.


[...] 55 000 euro w niskich nominałach na tylnym siedzeniu kradzionego bmw ? i koniec jazdy. Radio podaje już policyjny opis samochodu, a kasiarze stoją w korku. No tak, ruch na drogach wydaje się nieobliczalny? a jednak da się go obliczyć. Wprawdzie układy równań i obliczenia wartości granicznych nie są całkiem proste ? ale wyniki mogą zaskakiwać...
Wiele podstawowych wzorów i działań matematycznych powstało w celu rozwiązania bardzo praktycznych problemów. Autor wykorzystuje ten fakt i wyjaśnia najczęstsze działania, takie jak proporcje, ułamki czy rachunek prawdopodobieństwa, na zrozumiałych i często zaskakujących przykładach z życia codziennego.

 

 


 

Matematyka od środka
Colin Beveridge

Wydawnictwo Olesiejuk, 2017.


Matematyka to nie tylko tabliczka mnożenia i prawa rządzące logarytmami. To dziedzina pełna opowieści, wspaniałych postaci, legend i anegdot. Książka Matematyka od środka w przystępny i fascynujący sposób ożywia ten obszar nauki. Przedstawia niezwykłą historię matematyki, jej rozwój od czasów starożytnego Babilonu po dowód twierdzenia o modularności. Nie tylko pomaga zrozumieć podstawowe teorie, lecz także opowiada niezwykłe historie - dowiemy się z niej, jak bardzo podejrzana była śmierć Ewarysta Galois i jak ostro walczyli ze sobą Newton i Leibniz. Ta przystępna, dobrze napisana i pięknie ilustrowana książka doskonale pokazuje, jak różnorodna i fascynująca jest matematyka jako dziedzina wiedzy.

 

 

 


 

 

Źródła opisów książek:


Lubimyczytac.pl
Merlin.pl
Prószyński i S-ka
Demart.com.pl
cedewu.pl
www.mimuw.edu.pl
www.wuw.pl
aros.pl
Wiedza i Życie
www.megaksiazki.pl
empik.com
gandalf.com.pl
www.biblionetka.pl
aros.pl
 

 
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

Losowa Fotka