MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Nowa strona 2

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

 

Bruno Giordano

Bruno Giordano

ur: styczeń 1548 w Neapolu - Włochy

zm: 17 lutego 1600 rzym - Włochy


Życie Giordano Bruno przypadło na okres zwany Odrodzeniem. Była to epoka wielkich badań naukowych nad budową ludzkiego ciała i położeniem Ziemii we wszechświecie. Ludzie dużo podróżowali w obrębie „Starego Kontynentu”, wyruszali także na odległe wyprawy badawcze. Bruno był nieodrodnym synem swoich czasów.

Mając czternaście lat, Bruno opuścił dom rodzinny by studiować w Neapolu nauki humanistyczne, logikę i dialektykę, a dodatkowo, dzięki jednemu z nauczycieli zetknął się z awerroizmem. Trzy lata później wstąpił do znajdującego się w tym mieście zgromadzenia dominikanów. W klasztorze poznał filozofię starożytną i średniowieczną, a także pośrednio, z książek innych autorów nauki Kopernika.

Zainteresowania i poglądy Bruna nie podobały się wielu zakonnikom. W 1576r. Wystąpiono przeciw niemu z oskarżeniem o herezję, musiał więc zrzucić habit i uciec do Rzymu. Od tej pory jego życie było nieustającą tułaczką. Po wyjeździe z Rzymu mieszkał kolejno w okolicach Genui, Wenecji, Genewie, Lugdun, Tuluzie, Paryżu, Oksfordzie i Londynie, a od października ponownie w Paryżu.

Następnie Bruno odwiedził szereg protestanckich miast, w tym najdłużej przebywał w Marburgu, Wittenbergu, Pradze, Helmstedt i Frankfurcie. W 1590 roku otrzymał propozycję powrotu do Włoch i objęcia katedry matematyki na Uniwersytecie w Padwie. Pod koniec roku 1591 stanowisko to oddano jednak Galileuszowi, a Bruno wyjechał do Wenecji, gdzie został aresztowany przez Inkwizycję. Skazano go i spalono w Rzymie, na placu Campo di Fiori.

Do zaczerpniętego z nauk Kopernika przekonania, że Ziemia krąży wokół Słońca, Bruno dodał swoje własne o tym, że muszą istnieć także inne układy słoneczne podobne do naszego, a wszechświat jest nieskończony i nie ma jakiegoś jednego środka. Według Bruna, wszechświat jest jednorodny, materia ziemska i niebiańska nie różnią się i składają się z samoistnych jednostek – monad.

Bruno uważał, że istotną cechą świata jest jego spójność, a wszystko co żywe jest wolne. W konsekwencji nikt nie ma prawa narzucać innym ograniczeń, w szczególności niedopuszczalny jest wszelki przymus religijny. Wydaje się, że Bruno w pewien sposób nakłaniał Inkwizycję by go przesłuchała. Być może uważał, że będzie to najlepszy sposób na upowszechnienie swoich poglądów.


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

Losowa Fotka