MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Nowa strona 2

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

 

Muzyka sfer
Tomasz Grębski Muzyka Sfer

Artykuł:

"Muzyka sfer"

autor: Tomasz Grębski

Wiedza i Życie nr 9 wrzesień 2015

 

 

 

 

 Streszczenie

„Muzyka i Matematyka” – dla niektórych ten tytuł brzmi jak „Piękna i Bestia”. Jeśli tak, to zastanówmy się, która to Piękna, a która Bestia. A może obie te dziedziny mają cechy i Pięknej i Bestii? Na pewno są piękne, a jeśli mają być też Bestiami to tylko dlatego, że mają niesamowitą siłę przekazu, nieograniczoność w tworzeniu i przetworzeniu i często tą siłą „powalają nas na kolana”. Czy muzyka i matematyka mają coś ze sobą wspólnego? Wielu z Was za pewne stanowczo powie, że nie, że są to bardzo odległe dziedziny. Ale czy na pewno tak jest?
Kto pierwszy sformalizował muzykę? Co miał wspólnego Mozart, Bach czy Beethoven z matematyką? Dlaczego ich muzyka jest tak doskonała i ma matematyczną precyzję? Czy istnieją kompozycje muzyczne stworzone tylko na podstawie matematycznych zależności? Na te i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w tym artykule.
Obie te dziedziny fascynują mnie i od wielu lat dogłębnie się im przyglądam. Mogę również stwierdzić na podstawie własnego doświadczenia, że można je doskonale połączyć. Matematyczne myślenie pomaga w organizacji dźwięków, w zaplanowaniu utworu podczas komponowania, czy w widzeniu całego utworu w czasie. W matematyce jest przecież bardzo podobnie, np. opracowanie strategii przy rozwiązywaniu zadań, dopasowanie właściwych twierdzeń, itp. W tych dwóch dziedzinach nie da się oszukać, jak w matematyce zrobimy błąd, to zaraz to widać, a w muzyce – słychać.
 

 

 

 

 

Czytaj dalej

(dostęp po zalogowaniu)

 

 

 

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski