MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Nowa strona 2

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

 

MATEMATYKA - Usłyszeć geometrię i zobaczyć dźwięki
Usłyszeć geometrię i zobaczyć dźwięki

Artykuł:

"Usłyszeć geometrię i zobaczyć dźwięki"

autor: Tomasz Grębski

Matematyka nr 3, 2015

 

 

 

Streszczenie

 

    Czytamy tytuł artykułu i zastanawiamy się czy nie ma w nim błędu i zapewne powiemy: chyba powinno być „Zobaczyć geometrię i usłyszeć dźwięki”. Otóż nie, wszystko jest w jak najlepszym porządku. Od wielu już lat badam związki między matematyką i muzyką, i zaprezentuję Wam, jak można usłyszeć geometrię i zobaczyć dźwięki. W artykule omówię dokładnie strój 432Hz oraz jego związek z geometrią, a związek ten jest naprawdę niezwykły.

Wiele instrumentów muzycznych było strojone do tonu A=432Hz. Dzisiaj jest to A=440Hz. Jest wiele interesujących hipotez na temat zmiany stroju z 432Hz na 440Hz, miało to miejsce w pierwszej połowie XX wieku, ale to pozostawiam na inne okazje.
Spójrzmy jeszcze na jedną z tych ciekawych liczb – 2160. Liczbę wyrażoną przez sześcian i wzór „Ziarna Życia”. Trochę ją zmodyfikujmy. Jeśli zabierzemy od niej zero (podzielimy na 10) to otrzymamy połowę liczby 432. Okazuje się, że te dwie liczby wzbudzają bardzo duże zainteresowanie wielu badaczy i naukowców. Występują one w miarach wielkoskalowych, np. w astronomii. Są związane z niezwykle dokładnymi obliczeniami astronomicznymi słynnej cywilizacji Majów.
Przedstawię również geometryczną klawiaturę muzyczną, czyli gdzie na klawiaturze fortepianowej są wielokąty.
Po przeczytaniu artykułu na pewno do tego tematu chętnie będziecie powracać. Myślę również, że będziecie bardziej melodyjnie patrzeć na geometrię, zaczniecie ją słyszeć i będziecie widzieć dźwięki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski