MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Nowa strona 2

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

 

MATEMATYKA - Mozart i Matematyka
Mozart i Matematyka

Artykuł:

"M jak Mozart i M jak Matematyka"

autor: Tomasz Grębski

Matematyka nr 10, 2014

 

 

Streszczenie

 

    Czy Mozart i Matematyka mają coś ze sobą wspólnego, oprócz tego, że rozpoczynają się na literę M? Spojrzenie na postać i muzykę Mozarta należy do najbardziej złożonych zjawisk w historii muzyki, ale i nie tylko. Wokół jego osoby narosło wiele legend i kontrowersji. Wielu ludziom trudno wyobrazić sobie, jak człowiek, który przeżył zaledwie 35 lat, zdołał napisać bez mała 700 utworów, często tak rozbudowanych jak opery czy oratoria, a przy tym tak bardzo oryginalnych. Zadziwiający jest również fakt, że zaczął pisać w bardzo młodym wieku, a jego pamięć była fascynująca. Wielokrotnie powtarzano historię, kiedy to mały Wolfi zapisał z pamięci Allegro Miserere Gregoria po jednorazowym wysłuchaniu go w Kaplicy Sykstyńskiej.

    Wielu kompozytorów wielbiło Mozarta. Beethoven powiedział do swojego ucznia Riesa, że nigdy nie byłby w stanie stworzyć melodii tak pięknej, jak pierwsze ustępy 24. koncertu fortepianowego, za co złożył hołd Mozartowi, pisząc m.in. wariacje oparte na jego tematach. Podobne wariacje na tematy z dzieł Mozarta napisał też Fryderyk Chopin. Wielbicielem Mozarta był Gioacchino Rossini. Czajkowski napisał suitę Mozartiana na cześć austriackiego kompozytora, a Mahler umarł ze słowem „Mozart” na ustach. Jego muzyka jest przez niektórych wręcz czczona. Inni mawiają, że jest bramą do krainy aniołów. Krytyk muzyczny James Svejda, wypełniając podanie o pracę, w pytaniu o religię napisał „Mozart”. W 1853r. Henri Amiel napisał, że „bilans całości utworów Mozarta jest doskonały”. Hanns Dennerlein opisał muzykę Mozarta jako „najdoskonalszą proporcję”, a o samym kompozytorze powiedział, że ma „wrodzone wyczucie proporcji”. Eric Blom napisał, że Mozart miał „nieomylny smak”, wiedział dokładnie kiedy i jak długo ma trwać dana część utworu.
    Mozart stał się jednym z najbardziej wpływowych kompozytorów w muzyce klasycznej i nie tylko. Każdy zgodzi się, że jego muzyka brzmi wspaniale i jest doskonale. Ale nikt nie wie tak naprawdę, w jaki sposób Mozart tworzył swe wielkie dzieła, co go inspirowało. Wielu badaczy analizuje dziś bardzo dokładnie jego twórczość z jednej strony pod kątem muzyczno-artystycznym jako wielkiego kompozytora, którego muzyka jest tak wyjątkowa i atrakcyjna dla każdego człowieka. Z drugiej zaś strony - czy jego muzyka była inspirowana matematyką, zależnościami, symetrią i harmonią, które to można zauważyć w jego dziełach.
Co sprawiło, że jego muzyka jest tak doskonała? Czy Mozart kierował się zasadami matematycznymi? W artykule odpowiedzi na te i inne pytania.

 

 

 

 

 

Czytaj dalej

(dostęp po zalogowaniu) 

 


 

 

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

Losowa Fotka