MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Nowa strona 2

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

 

Birkhoff Garrett

Birkhoff Garrett

ur: 19 stycznia 1911 New Jersey - USA

zm: 22 listopada 1996 New York - USA


Birkhoff Garrett był kształcony w domu do 8 roku życia, kiedy to zaczął chodzić do szkoły. Jego pierwszą szkołą było publiczne gimnazjum, do którego uczęszczał prze 3 lata. Nie poszedł on od razu do szkoły średniej, ale spędził rok dobrze się bawiąc, uprawiając sporty i dojrzewając przed pójściem do szkoły Browne and Nichols w wieku 12 lat. W przeciwieństwie do jego pierwszej szkoły, Browne and Nichols była szkołą prywatną.

W szkole średniej Brown and Nichols miał doskonałego nauczyciela matematyki, był nim Harry Gaylord,który napisał podręcznik z Bocher'em. Tak jak w szkole podstawowej, Garrett miał bardzo duże postępy w nauce i pomimo wędrówki z rodzicami po Europie w czasie trzeciego roku nauki, był gotów by zdać egzaminy rok wcześniej. Rodzice zachęcili go do tego, ponieważ oni szli na roczne tournee.

Po zdaniu egzaminów, Garrett uczęszczał do szkoły z internatem w Lake Placid przez rok, spędzając dużo czasu na uprawianiu sportu, zanim poszedł do Harvard University w 1928.Zanim wszedł do Harvard, jego ojciec naciskał go, by zdecydował się kim chce zostać. Garrett powiedział: „Zdecydowałem się zostać matematykiem. Lubiłem matematykę, i fakt, że mój ojciec był matematykiem, nie był powodem by nim też nie zostać .”

Ojciec doradził mu, żeby studiował fizykę matematyczną i Garrett w tym celu uczęszczał na studenckie kursy. Wziął on udział w kursie potencjalnej teorii prowadzonym przez Oliver Kellogg, który dał mu dobre zrozumienie zróżnicowanych równań. Na pierwszym roku studiów uczęszczał na kursy analityków mechanicznych prowadzone przez Oliver Kellog.

Kurs na E C Kemble z mechaniki ilościowej jak również kursy na Lebesgue integracja i topologia dały mu duże wykształcenie z matematyki. Budził podziw wśród wykładowców na Harvardzie. W dodatku nauczył się matematyki z kursów na które uczęszczał. „...jako starszy, potajemnie odkryłem skończone grupy w bibliotece, i zakochałem się w nich.”Birkhoff ukończył studia na Harvardzie w 1932 i dostał nagrodę Henry Fellowship. Następnie zaczął studiować w Cambridge University w Anglii.

Na początku był na fizyce matematycznej w Cambridge ale, wraz z rosnącym zainteresowaniem algebrą abstrakcyjną, zmienił przełożonych, by pracowac z Philip Hall.Birkhoff opublikował z Philip Hall książkę „W porządku grup automorfizmów” która ukazała się w 1936. Z Cambridge Birkhoff przeniósł się do Munich w lipcu 1933 i pracował nad własną teorią grupy.

Ale kiedy tam był odwiedził doradcę Caratheodory który nakierowł go na tekst algebry van der Waerden'a i książke teorii grup Speiser'a.Wracając do Stanów Zjednoczonych, Birkhoff był członkiem Society Fellows w Harvardzie od 1933 do 1936 i wtedy został wyznaczony jako instruktor w Harvardzie w 1936. Pracował nad dwoma ważnymi tekstami. Pierwszym do publikacji była Teoria Krat , która ukazała się w 1940.

Drugim była jego najsłynniejsza praca Przegląd nowoczesnej algebry napisana wraz z Mac Lane. Mac Lane był w Harvard w latach 1934-36 i w 1937 Birkhoff udzielił mu pierwszego kursu z algebry abstrakcyjnej. Kiedy Mac Lane wrócił do Harvard w 1938, Birkhoff przejął kurs z algebry. Mac Lane zakończył kurs w 1939. Wspólną książką powstającą w czasie tych kursów był oczywiście Przegląd nowoczesnej algebry , opublikowany w 1941.Kalpqnsky napisał o znaczeniu tego tekstu. „Przegląd nowoczesnej algebry” pokazał amerykańskim studentom to, co w dużej mierze było zarezerwowane dla matematyków w "Nowoczesnej algebrze van der Waerden'a", opublikowanej dekadę wcześniej. Wpływ Birkhoff'a i Mac Lane'a na zawartość i nauczanie algebry w college’ach i uniwersytetach było natychmiastowe i długo podtrzymywane.

To co poznajemy na kursach algebry dzisiaj, ma dużo wspólnego z algebrą abstrakcyjną, którą oni uczynili zarówno dostępną jak i atrakcyjną.”Podczas II wojny światowej Birkhoff zajął się znów matematyką stosowaną.Być może było to mylące dla Birkhoff'a, ponieważ nie zauważył, że ta praca dokładnie wiązała się z fizyką matematyczną, od której zaczął. Birkhoff powiedział: „Fizyka matematyczna i inżynieria.

To zaangażowanie w inżynierii matematycznej przeszło przez komisję, którą tworzył on razem z Morse'em i von Neumann'em. Studiowali urządzenia do obliczania odległości do celu używając echo radaru. Później Birkhoff był zaangażowany w wojnę poprzez pracę w Ballistic Research Laboratory w Aberdeen Proving Ground, badając skuteczność eksplodujących pocisków . Później w ramach wojennego projektu badał bomby odbijające się od wody i fale dookoła pocisków.

Rezultatem ostatniej części pracy wojennej były teksty: „Hydrodynamika”(1950), „Jets, Wakes i Cavities.” (1957)

Pierwszy z nich powstał z wykładów które on dawał w University Cincinnati, dążył tam do pokazania, że: „hydrodynamika nie jest taka, jaka wydawała się Lamb'owi.”

Praca Birkhoff'a popchnęła go także do obliczeń komputerowych, a jego przyjażń z von Neumann'em doprowadziła do wielu ciekawych dyskusji na ten temat. Komputerowe metody obliczeniowe na pewno poszły do przodu, kiedy pracował jako doradca dla Westinghouse Corporation na początku 1954. To spowodowało zainteresowanie Birkhoff'a numeryczną algebrą linearną.

Inna część pracy konsultanckiej doprowadziła Birkhoff'a do jeszcze jednego obszaru matematyki. Wyjaśniają to słowa: „Garrett zaczął pracę w General Research Motors w 1959. Jednym z problemów jaki tam był to matematyczna prezentacja powierzchni samochodów w kierunku wykorzystania nowej numerycznie skontrolowanej frezarki do cięcia matryc, te matryce były potrzebne do znakowania zew. i wew. paneli samochodów. Garrett polecił użycie sześciennych rowków (sześcienne wielomiany z dwoma ciągłymi pochodnymi) do prezentacji gładkich krawędzi.”

W 1969 Birkhoff został mianowany "George Putnam Professor Pure i Applied Mathematics" na Harvardzie.Piastował to stanowisko aż do opuszczenia Harvard w 1981. Opublikował inny ważny tekst wraz z Thomas Bartee, w 1970 „Modern Applied Algebra”(nowoczesna stosowana algebra). O książce, która obejmowała zastosowanie np. teorii kodowania, Birkhoff powiedział: „Książka była pomysłem Bartee i on wybrał aplikacje. Napisaliśmy ją w późnych latach 1960s”. Birkhoff otrzymał wiele honorów. Zostały mu przyznane honorowe stopnie 6 uniwersytetów ogólnoświatowych, został wybrany do National Academy Sciences i American Academy Arts and Science.


 
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

Losowa Fotka