MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Nowa strona 2

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

 

Ciekawostki muzyczne
Nowa strona 2


Ciekawostki o sławnych muzykach i postaciach


Jednym z najbardziej popularnych kompozytorów muzyki poważnej w Japonii jest Fryderyk Chopin (1810-49). W prawie każdym dużym mieście znajdują się kluby zrzeszające miłośników jego muzyki. Największy producent instrumentów muzycznych na świecie firma Yamaha, tak reklamuje swoje fortepiany: Gdyby żył Chopin, na pewno grałby na fortepianie Yamaha.
 
 Fryderyk Chopin dał w swoim życiu tylko 30 publicznych koncertów.
 
 Muzyka Fryderyka Chopina wywiera duży wpływ na twórczość polskich poetów. Dotychczas poświęcono mu 600 wierszy.
 
 Leonardo da Vinci (1452-1519) tworzył swe arcydzieło Mona Lisę przy wtórze lutni i wiol.
 
 Kompozytor francuski Jan Baptysta Lully (1632-1687) podczas dyrygowania hymnem dziękczynnym w kościele wybijał takt laską, jak to wówczas było w zwyczaju. W pewnej chwili uderzył się nią w nogę, zranił i wkrótce umarł na zakażenie krwi.
 
 Król polski August II (1670-1733) dowiedziawszy się, że jego nadworny tenor nie czuje się dysponowany rozkazał dostarczyć go w łóżku na Zamek Warszawski. Gdy chorego śpiewaka przyniesiono, król polecił posadzić go na krześle, które podciągnięto w górę na linach, a następnie wpuszczono kilka rozzłoszczonych niedźwiedzi. Wówczas król oznajmił śpiewakowi, że ma do wyboru: albo będzie śpiewał, albo krzesło zostanie opuszczone na dół. Schorowany tenor zaczął tak fałszywie śpiewać, że niedźwiedzie przeraźliwie rycząc same czym prędzej skierowały się do wyjścia.
 
 Włoski kompozytor Antonio Vivaldi (1675-1741) był księdzem. Z powodu rudych włosów nazywano go Czerwonym księdzem. Sprawy muzyczne interesowały go bardziej niż kościelne. Gdy podczas nabożeństwa wpadł mu do głowy jakiś temat muzyczny, przerywał obrządek, zakasywał sutannę i szedł do zakrystii, by sobie ten temat zapisać. Plotka głosi, że za takie praktyki władze kościelne odebrały mu dyscyplinarnie na pewien czas prawo odprawiania mszy.
 
 Jan Sebastian Bach (1685-1750) skomponował 175 godzin muzyki.
 
 Jan Sebastian Bach był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną Marią Barbarą Bach miał 7 dzieci, a z drugą Anną Magdaleną Wilchen miał 13 dzieci.
 
 Jan Sebastian Bach przemierzył piechotą wiele dróg, by w niemieckich miastach podziwiać grę sławnych organistów. W Lubece, tak zasłuchał się w grę najsławniejszego organisty tych czasów Dietricha Buxtehudego (1637-1707), że zamiast po czterech tygodniach, wrócił z urlopu po czterech miesiącach.
 
 Najsłynniejszą rodziną w historii muzyki była rodzina Bachów. Od XVI do XVIII wieku w Niemczech nazwisko Bach było synonimem muzyka.
 
 Włoski kompozytor Domenico Scarlatti (1685-1757) miał kota. Pewnego razu kot przespacerował się po klawiaturze klawesynu, wygrywając łapami kilka dźwięków. Scarlatti zapisał je na papierze nutowym i wykorzystał jako temat do swojej Kociej fugi.
 
 Książę Wilhelm Maurycy Sasko-Merseburski (1694-1731) był miłośnikiem muzyki. Posiadał taki wielki kontrabas, że aby na nim zagrać trzeba było wejść na drabinę.
 
 Włoski śpiewak-kastrat Gaetano Majorano Caffarelli (1710-1783) szczypał swoje partnerki na scenie, aby zmusić je do wydawania fałszywych dźwięków i w ten sposób wypaść korzystniej przed publicznością.
 
 Król pruski Fryderyk II Wielki (1712-1786) był wirtuozem gry na flecie i skomponował ponad 100 utworów na ten instrument.
 
 W ratuszu miejskim Cremony znajduje się lutnicze muzeum. W szklanej gablocie leżą skrzypce wykonane w 1715 roku przez Antonio Stradivariego (1645-1737), nazwane po prostu Cremona. Kurator muzeum wyjmuje je codziennie z gabloty i gra na nich przez kilka minut. Taki jest wymóg utrzymania tego instrumentu we właściwej kondycji.
 
 Uważany za pierwszego amerykańskiego kompozytora William Billings (1746-1800) całe swoje życie był grabarzem, a w wolnych chwilach komponował.
 
 Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-91) mając 6 lat występował publicznie jako pianista, mając 8 lat skomponował pierwszą symfonię.
 
 Wolfgang Amadeusz Mozart w rekordowym czasie napisał uwerturę do opery Don Giovanni. Zajęło mu to tylko 24 godziny.
 
 W ciągu swojego 35-letniego życia Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował prawie 700 utworów. Obliczono, że samo przepisanie ręką wprawnego kopisty wszystkich dzieł Mozarta zajęłoby tyle godzin, ile liczyło życie genialnego kompozytora.
 
 Wolfgang Amadeusz Mozart tuż przed śmiercią zaczął komponować jedno z najpiękniejszych światowych dzieł muzycznych Requiem. Utwór dokończył jego uczeń Franciszek Süssmayr. Do dziś nie wiadomo gdzie skończył Mozart, a gdzie zaczął Süssmayr.
 
 Na jednej z aukcji rękopisów wystawiono na sprzedaż list Wolfganga Amadeusza Mozarta, w którym kompozytor będąc na skraju nędzy, prosił o wsparcie w wysokości 100 guldenów. List został sprzedany za 100 tysięcy guldenów.
 
 W Salzburgu można obecnie kupić papier toaletowy, który reklamowany jest tytułem jednej z najpiękniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta Cosí fan tutte (Tak czynią wszystkie).
 
 Pod koniec życia Ludwik von Beethoven (1770-1827), gdy był już głuchy skomponował wybitne dzieło muzyczne IX Symfonię.
 
 Słynny utwór Ludwika von Beethovena Dla Elizy prawdopodobnie początkowo nosił nazwę Dla Teresy od imienia ukochanej kompozytora, Teresy von Brunswick. Beethoven nigdy nie znał kobiety o imieniu Eliza.
 
 W języku flamandzkim słowo Beethoven znaczy ogród buraków.
 
 W pogrzebie Ludwika von Beethovena uczestniczyło 20 tysięcy wielbicieli jego muzyki.
 
 Książę Prus Ludwik Ferdynand (1772-1806) był utalentowanym muzykiem w grze na instrumentach klawiszowych. Ludwik von Beethoven napisał: Książę gra na fortepianie nie jak książę, lecz jak pianista.
 
 W 1755 roku w Dreźnie odbyła się premiera opery Ezio Jana Adolfa Hasse (1699-1783). Podczas przedstawienia wystąpiło 400 statystów, 100 tancerek i tancerzy, 100 koni i 10 wielbłądów.
 
 Za pierwszego dyrygenta, który użył batuty uznaje się niemieckiego kompozytora, dyrygenta i skrzypka Louisa Spohra (1784-1859).
 
 Najlepszym kucharzem wśród muzyków był włoski kompozytor operowy Joachim Rossini (1792-1868). Potrawy według jego przepisu podaje się do dziś we włoskich restauracjach.
 
 Najwięcej pieśni w historii muzyki stworzył angielski śpiewak i kompozytor John Barnett (1802-1890). Skomponował ich ponad 4 tysiące.
 
 Za najbardziej popularne tango świata uchodzi La Paloma Sebastiana Yradiera (1809-1865).
 
 Franciszek Liszt (1811-1886), który uwielbiał muzykę Jana Sebastiana Bacha, skomponował fugę, której tematem były cztery dźwięki: B - A - C - H.
 
 Giuseppe Verdi (1813-1901) starał się bez powodzenia o przyjęcie do Konserwatorium Mediolańskiego. Dzisiaj to konserwatorium nosi jego imię.
 
 Najbardziej monotonny utwór skomponował niemiecki kompozytor Peter Cornelius (1824-1874). W utworze Jeden ton ten sam dźwięk powtarza się w 30 taktach 80 razy.
 
 Henryk Wieniawski (1835-1880) mając 11 lat został przyjęty do Konserwatorium Paryskiego, mając 15 lat rozpoczął podróże artystyczne po Europie.
 
 Piotr Czajkowski (1840-1893) znany jest nie tylko ze swoich utworów, ale także z tego, że napisał ponad 5 tysięcy listów.
 
 Francuski kompozytor Erik Satie (1866-1925) miał duże poczucie humoru. Wśród jego kompozycji były utwory zatytułowane: Utwory zimne, Trzy utwory w formie gruszki, Flakowate preludia dla psa... W balecie Parada Satie jako instrumentu solowego użył maszyny dopisania.
 
 Amerykański kompozytor i pianista Scott Joplin (1868-1917) zasłynął jako twórca ragatime'ów. Opublikowany w 1899 roku zapis nutowy ragatime'u Maple Leaf Rag został sprzedany w ponad milionie egzemplarzy.
 
 Pierwszą złotą płytę zdobył Enrico Caruso (1873-1921). W 1902 roku nagrał z akompaniamentem fortepianu arię Śmiej się pajacu z opery Pajace Ruggero Leoncavallo (1857-1919), którą sprzedano w nakładzie miliona egzemplarzy.
 
 Austriacki skrzypek i kompozytor Fritz Kreisler (1875-1962) jako 25-letni młodzieniec włączył do swego repertuaru nikomu nie znane utwory starych mistrzów. Ilekroć pytano go o pochodzenie tych utworów odpowiadał: Kompozycje te odnalazłem w starych rękopisach. W 1935 roku artysta przyparty do muru przez dziennikarza z New York Times wyznał, że dopuścił się mistyfikacji: utwory te nie były tworem starych mistrzów, lecz zostały skomponowane przez niego samego.
 
 Światowej sławy niemiecki organista i autor wielu książek o muzyce Albert Schweitzer (1875-1965) jako jedyny wśród muzyków w 1952 roku za wybitne osiągnięcia artystyczne, naukowe i działalność humanitarną otrzymał Nagrodę Nobla.
 
 Bolero Maurycego Ravela (1875-1937) jest od ponad 70 lat najczęściej granym utworem przez orkiestry symfoniczne świata. Ilekroć jakaś orkiestra zagra ten utwór publiczność domaga się bisów.
 
 W 1876 roku zaproszono do Ameryki Jana Straussa (syna), aby dla uczczenia setnej rocznicy niepodległości Stanów Zjednoczonych dyrygował na koncercie walca Nad pięknym, modrym Dunajem. Muzyków było 20 tysięcy, a sygnał do rozpoczęcia walca dał wystrzał armatni.
 
 Cesarz Meksyku Maksymilian zapytany przed egzekucją w 1867 roku o ostatnie życzenie, powiedział: Proszę o odegranie "La Paloma".
 
 Polski kompozytor i pianista Józef Hofman (1876-1957) słynął z fenomenalnej pamięci i posiadał talent techniczny. Wzorując się na metronomie wynalazł i opatentował wycieraczki samochodowe.
 
 Słynny dyrygent angielski Sir Thomas Beecham (1879-1961) mówił, że swoją karierę artystyczną zawdzięcza pigułkom na przeczyszczenie. Dzięki pieniądzom uzyskanym z ich sprzedaży mógł wynajmować sale koncertowe oraz muzyków, którymi dyrygował.
 
 Igor Strawiński (1882-1971) napisał utwór Circus polka. Pierwszym wykonawcą tego utworu był słoń z amerykańskiego cyrku Barnum-Barley.
 
 Austriacki kompozytor Anton Webern (1883-1945) był autorem najkrótszych utworów, jakie kiedykolwiek skomponowano. Najkrótszy jego utwór trwa 19 sekund, najdłuższy około 10 minut.
 
 Austriacki pianista Paul Wittgenstein (1887-1961) podczas I wojny światowej, jako żołnierz stracił na froncie prawą rękę. Maurycy Ravel specjalnie dla niego skomponował Koncert fortepianowy D-dur na lewą rękę.
 
 Największy gitarzysta świata, Andreas Segovia (1893-1987), by osiągnąć mistrzowskie opanowanie gitary w młodości bardzo wiele ćwiczył. Mając 80 lat zwierzał się pewnej dziennikarce, że ze względu na stan zdrowia ostatnio bardzo się opuścił i ćwiczy na gitarze tylko 12 godzin dziennie.
 
 Amerykański kompozytor i pianista George Antheil (1900-1959) zasłynął z wykorzystywania w swoich utworach dzwonków do drzwi, dźwięków klaksonów, silników samochodowych. W Balecie mechanicznym Antheil wykorzystał odgłos silników samolotowych.
 
 Słynny trębacz jazzowy, Louis Armstrong (1900-1971) nauczył się grać na trąbce w domu poprawczym.
 
 Utwór Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaena (1908-1992) powstał w czasie II wojny światowej, podczas pobytu kompozytora w obozie jenieckim. Utwór ten został napisany na niespotykany skład instrumentów: wiolonczelę, klarnet, fortepian i skrzypce, tylko dlatego, że wśród współwięźniów byli akurat muzycy grający na tych właśnie instrumentach.
 
 Herbert von Karajan (1908-1989) był najbogatszym dyrygentem świata i był właścicielem kilku samolotów odrzutowych. W jednej z gazet amerykańskich napisano, że był najlepszym pilotem wśród dyrygentów i najlepszym dyrygentem wśród pilotów.
 
 W 1910 roku operetka Wesoła wdówka Franciszka Lehara (1870-1948) miała 18 tysięcy przedstawień w 10 różnych językach.
 
 Amerykański kompozytor Alan Hovhaness (1911-2000) w utworze "I Bóg stworzył ogromne wieloryby", napisanym jako protest przeciwko połowom tych waleni, wykorzystał śpiew wielorybów uchwycony podwodnym mikrofonem.
 
 W 1911 roku John Towers opublikował katalog skomponowanych oper i operetek. Obejmował on 28015 pozycji.
 
 Znakomity muzyk jazzowy, Buddy Rich (1917-1987) rozpoczął swoją karierę perkusisty mając 18 miesięcy. Wystąpił wówczas jako Baby Traps w scenicznym show rodziców.
 
 Słynny śpiewak operowy Placido Domingo (ur.1941) w 1991 roku po występie w operze Otello Giuseppe Verdiego oklaskiwany był bez przerwy przez prawie 2 godziny, a kurtyna była podnoszona 102 razy.
 
 W 1952 roku John Cage (1912-1992) zaprezentował publicznie utwór 4'33", w którym pianista siedział nieruchomo nad klawiaturą fortepianu przez 4 minuty i 33 sekundy.
 
 W 1956 roku, pierwszy telewizyjny występ Elvisa Presleya (1935-1977) obejrzało 55 milionów Amerykanów.
 
 John Lenon (1940-80), muzyk zespołu The Beatles w 1957 roku otrzymał od ciotki gitarę kupioną za 10 funtów. Na instrumencie ciotka napisała przestrogę: Pamiętaj, że tym nigdy nie zarobisz na życie. Tę samą gitarę po 42 latach sprzedano na aukcji za 250 tysięcy funtów.
 
 W 1961 roku w Liverpoolu działało 300 zespołów beatowych. Jednym z nich był nikomu nieznany zespół The Beatles.
 
 Najdłuższą operę w historii muzyki skomponował w roku 1973 Robert Wilson. Nosi ona tytuł Życie i czasy Józefa Stalina i trwa ponad 13 godzin.
 
 W 1988 roku światowy król muzyki pop Micheal Jackson (ur. 1958) otrzymał 21 milionów dolarów występując w reklamie pepsi-coli.
 
 Najsłynniejszą postacią literacką o zainteresowaniach muzycznych był Sherlock Holmes. Grał on na skrzypcach i regularnie chodził na koncerty.
 
 Najczęściej przerabianymi utworami muzyki poważnej dla potrzeb muzyki dyskotekowej są: V Symfonia Ludwika von Beethovena oraz Toccata i fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha.

Ciekawostki o instrumentach i nauce gry na nich


 Łuk muzyczny ma już około 40 tysięcy lat. Do dzisiaj Murzyni Akamba z Afryki Wschodniej i Indianie Maidu z Kalifornii, uważają jego dźwięk za najskuteczniejsze medium w kontakcie z duchami.
 
 W XVI wieku instrumenty muzyczne były świadectwem bogactwa i gromadzono je jako cenne przedmioty. Kolekcja potężnej rodziny kupiecko-bankierskiej Fruggerów z Augsburga liczyła ponad 400 instrumentów, w tym 140 lutni.
 
 Kiedyś w Polsce gitarą nazywano żartobliwie głowę. Stąd pochodzi powiedzenie: Stary, nie zawracaj gitary.
 
 W 1977 roku Amerykańska Konferencja Muzyczna orzekła, że najtrudniej nauczyć się jest grać na oboju i rogu francuskim, a najłatwiej na małej, czterostrunowej gitarze pochodzenia hawajskiego zwanej ukulele.
 
 Największy fortepian świata został zbudowany w 1935 roku w Londynie przez firmę Chs. H. Challen and Son Ltd. Instrument ten waży 1400 kilogramów i ma 3,55 metra długości.
 
 Wirtuozi fortepianu podczas gry wykonują 1160 ruchów palcami prawej ręki na minutę.
 
 W 1910 roku niejaki Emil J. Cost zbudował najmniejsze pianino świata. Jego wymiary to: 19,05 x 8,57 x 16,5 cm.
 
 Szwajcarski pianista Joe Miller w czasie 11 godzin i 50 minut zagrał milion dźwięków na fortepianie, ustanawiając w ten sposób światowy rekord.
 
 Nauczyciel muzyki Laszlo Albert z Budapesztu po utracie pracy w szkole zatrudnił się w punkcie skupu butelek. Wpadł wówczas na pomysł wykorzystania butelek do zbudowania organów. Wybudowane przez niego organy grały jak prawdziwe.
 
 Największe i najdonośniejsze organy, które pod względem głośności dorównują 25 orkiestrom dętym zostały zbudowane w 1932 roku i znajdują się w Convention Hall w Atlantic City. Posiadają 7 manuałów, 32882 piszczałki i 1233 rejestry.
 
 W 1990 roku na aukcji w Londynie zapłacono najwyższą cenę za skrzypce. Był to Stradivarius z 1720 roku, a sprzedano go za 820 tysięcy funtów.
 
 Saksofon wykonany jest z metalu, ale zalicza się go do grupy instrumentów dętych drewnianych, ponieważ źródłem dźwięku jest stroik z trzcinki.
 
 Najgłośniejszy koncert wszechczasów miał miejsce w mieście Ulm (Niemcy) podczas zjazdu puzonistów. W czasie finałowego koncertu 9 tysięcy puzonistów zadęło w swe instrumenty. W promieniu kilkudziesięciu metrów od siły uderzenia fali dźwiękowej powypadały szyby w okolicznych domach.
 
 Papuasi uważają flet za instrument typowo męski. Mężczyzna, który nie potrafi biegle grać na flecie, postrzegany jest przez współplemieńców za ofermę i niedołęgę.
 
 Jedynym instrumentem, na którym gra się lewą ręką jest waltornia.
 
 Największa tuba świata ma 2,5 metra wysokości, a jej rozwinięta rura mierzy 15 metrów.
 
 Na etykiecie irlandzkiego piwa Guinness jednym z głównych elementów jest harfa.
 
 Instrumenty muzyczne i śpiew kobiety zostały wykluczone z Kościoła prawosławnego. Uznano, że działały na zmysły i odwracały myśli od Boga.
 
 Najwyżej zagranym koncertem w historii był występ Wiedeńskiej Orkiestry Kameralnej, która lecąc samolotem wykonała walce Jana Straussa (syna) na wysokości 12 tysięcy metrów.
 
 Najdłuższy zespół instrumentalny świata miał długość 1600 metrów. 100 klarnecistów ustawiło się w odstępach co 16 metrów, by wykonać utwór Line up Williama Smitha, który twierdził, że tylko takie ustawienie muzyków gwarantuje wierne odtworzenie jego kompozycji. Instrumentów utrzymywało w rytmie 20 dyrygentów.
 
 Pierwsza transmisja opery przez radio odbyła się w 1921 roku. Z berlińskiej Staatsoper przekazano Madame Butterfly Giacomo Pucciniego.


Ciekawostki wokalne


 Najstarsza pieśń świata Szaduf ma już 4 tysiące lat i pochodzi z Egiptu. Śpiewali ją robotnicy w młynach wodnych i pracujący przy budowie piramid.
 
 Najbardziej popularną kolędą świata jest Cicha noc. Z języka niemieckiego przetłumaczono ją na ponad 100 języków.
 
 W Sarasocie (USA) prawo zabrania śpiewania w stroju kąpielowym.
 
 Przeciętna długość strun głosowych wynosi u kobiet 18 milimetrów, a u mężczyzn 23 milimetry.
 
 Głos łabędzia trębacza słychać z odległości 2 kilometrów.
 
 Student kalifornijskiego Stanford zaprogramował komputer o imieniu Sheila w ten sposób, że kolekcjonuje on głosy. Najpierw nauczył się śpiewać jak australijska piosenkarka Kylie Minoque. Komputer pamięta brzmienie głosu, co oznacza, że ten głos może wykonać wszystko np. Enrico Caruso mógłby śpiewać country czy rocka.

 


Ciekawostki muzyczne ze świata zwierząt 
 W 1549 roku w Brukseli w pochodzie maskaradowym udział wziął między innymi niedźwiedź grający na organach, które składały się z dwudziestu żywych kotów, zamkniętych w wąskich pudełkach tak, że z nich wystawały kotom tylko ogony. Za pomocą linek kocie ogony połączone były z klawiaturą organów. Niedźwiedź naciskając klawisze ciągnął koty za ogony, zmuszając je do miauczenia na różne dźwięki.
 
 Amerykański kompozytor Alan Hovhaness (1911-2000) w utworze "I Bóg stworzył ogromne wieloryby", napisanym jako protest przeciwko połowom tych waleni, wykorzystał śpiew wielorybów uchwycony podwodnym mikrofonem.
 
 Najwytrwalszym śpiewakiem ptasiej pieśni miłosnej jest głuszec występujący w Alpach, który 500 razy w ciągu dnia wykonuje tę samą melodię dla swojej wybranki.
 
 W czasie godów niektóre gatunki żółwi wydają dźwięki głośniejsze niż słonie.
 
 Do zwierząt i roślin przemawiają melodyjne dźwięki. Eksperymenty przeprowadzone w Australii wykazały, że krowy, które słuchały walców Jana Straussa (syna) dawały o 35% więcej mleka. W Indiach dzięki muzyce uczeni uzyskali plony ziemniaków wyższe o 40%, a ryżu i tytoniu o 50%.
 
 W 1991 roku niemiecki kataryniarz Rolf Becker ustanowił rekord świata w ciągłym graniu na katarynce, kręcąc korbą bez przerwy prawie 50 godzin. Podczas bicia rekordu towarzyszyła mu ulubiona papuga o imieniu Katarzynka, która mając przypięty do skrzydła zegarek mierzyła swemu panu czas. Gdy katarynka grała melodie popularnych pieśni niemieckich papuga śpiewała ludzkim głosem, a po wykonaniu ich biła samej sobie skrzydłami brawo.
 
 Głos łabędzia trębacza słychać z odległości 2 kilometrów.


 Pozostałe ciekawostki muzyczne


 98% małych dzieci ma uzdolnienia muzyczne, lecz wśród osiemnastolatków już tylko 3% zachowuje te zdolności.
 
 Ucho ludzkie słyszy dźwięki o częstotliwości od 16 Hz do 20 000 Hz. Nietoperze reagują na częstotliwość 100 000 Hz.
 
 W jednym z laboratoriów amerykańskich udało się naukowcom uzyskać najgłośniejszy dźwięk, jaki dotychczas zmierzono na świecie. Dźwięk ten wydobywa się ze swego rodzaju tuby wykonanej z betonu i najtwardszej stali. Uzyskany dźwięk wynosił 210 decybeli. W przyszłości może być wykorzystany do unieszkodliwienia czołgu.
 
 Słynny hejnał z Wieży Mariackiej w Krakowie jest transmitowany przez Polskie Radio co dzień w południe. Jak mówi legenda, w wieku XIII, kiedy to Polskę pustoszyli swymi hordami Tatarzy, trębacz miejski pierwszy zauważył z wieży zbliżającą się hordę i zatrąbił na alarm. Po chwili celna strzała tatarska trafiła go w gardło i padł martwy. Na pamiątkę owego zdarzenia hejnał grany jest bez zakończenia, jakby melodia się urywała.
 
 Od 1998 roku w jednym z warszawskich hoteli szef kuchni podaje deser o nazwie Fortepian Chopina. Jest to ciastko z biszkoptu czekoladowego, w kształcie fortepianu z otwartą klapą i klawiaturą, przekładane musem czekoladowym. Mimo wysokiej ceny i dużej zawartości kalorii Fortepian Chopina sprzedaje się bardzo dobrze.
 
 W XVIII wieku w Niemczech kobieta powinna była umieć: gotować, piec, przyrządzać napoje, prać, szyć, robić na drutach, grać na fortepianie i śpiewać.
 
 W XVIII wieku w Wenecji zamieszkałej przez 125 tysięcy mieszkańców, działało jednocześnie 8 teatrów operowych.
 
 Jednym z najbardziej muzykalnych narodów świata są Indonezyjczycy. Ich muzyczną specjalnością jest ludowy zespół muzyczny zwany gamelan. Składa się on z 40 muzyków grających głównie na instrumentach perkusyjnych. Na wyspie Jawa zamieszkałej przez 80 milionów ludzi jest 17 tysięcy tego typu zespołów, a na wyspie Bali jest ich jeszcze więcej i statystycznie jeden zespół przypada na 250 mieszkańców.
 
 Jedynymi plemionami na świecie, które nie znają muzyki są Weddowie na środkowym Cejlonie i niektóre szczepy Patagonii (Argentyna).
 
 Etnografowie badający wrażliwość muzyczną prymitywnych plemion znad Amazonki stwierdzili, że wolą one słuchać muzyki klasycznej niż rockowej.
 
 Narodowy hymn Związku Radzieckiego miał najwięcej zwrotek, bo aż 65. Na szczęście podczas uroczystości państwowych odgrywano zawsze tylko kilka pierwszych zwrotek.
 
 Jako pierwszy w Polsce Uniwersytet Jagielloński w 1406 roku wprowadził wykłady z muzyki.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

Losowa Fotka