MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Nowa strona 2

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

 

Baer Reinhold

Baer Reinhold

ur: 22 lipca 1902 w Berlinie

zm: 22 października 1979


Reinhold Baer studiował przez rok inżynierię mechaniki na Technische Hochschule w Hanowerze, ale doszedł do wniosku, że to nie jest kierunek odpowiedni dla niego. Przeniósł się więc na matematykę i filozofię w 1921 do Freiburga, gdzie wykładowcami byli Krull i Loewy. W 1922 roku pojechał do Göttingen, gdzie uległ wpływom Emmy Nether i Hellmut Kneser, którzy nadzorowali jego pracę doktorską na temat klasyfikacji krzywych na płaszczyznach.

W 1924 roku Baer otrzymał stypendium dla wybitnie uzdolnionych studentów co umożliwiło mu dalsze studia w Kiel, razem z Hasse, Steinitz i Toeplitz. Podczas pobytu w Kiel Baer ukończył i przedstawił swoją dyplomową pracę doktorską w Göttingen w 1925 roku. Została ona opublikowana przez magazyn Crelle's Journal w 1927r.

Loewy zaproponował Baer'owi posadę w Freiburgu, którą Baer przyjął i zajmował od 1926 do 1928 roku. W tym czasie zmienił swoje ukierunkowanie w stronę algebry. Stało się to głównie pod wpływem Loewy.

W 1928 roku Baer przyjął posadę w Halle, którą zaoferował mu Hasse. W tym czasie podjął się wspólnego projektu z Hasse dotyczącego Algebraische Teorie der Kröper według Steinitz'a opublikowaną przez Crelle's "Journal" w 1910 roku jako książka z komentarzem do tekstu i dodatkiem dotyczącym Teorii Galois'a napisaną przez Baer'a.

Podczas wakacji z żoną w Austrii, Hitler doszedł do władzy i Baer dowiedział się, że jego praca w Halle jest nieaktualna. Przyjął więc zaproszenie Mordell'a do Manchesteru i po wizycie w Oxfordzie i spotkaniu z Weyl'em zaakceptował zaproszenie do Princeton. W Manchester Baer zaczął studiować nieskończone grupy abelowe co kontynuował w Princeton, gdzie przebywał od 1935 do 1937 roku. Później przeprowadził się do Północnej Karoliny, ale kiedy zaproponowano mu posadę na uniwersytecie w Ilinois w 1938, przyjął ją. Pozostał tam do 1956 kiedy powrócił do Frankfurtu w Niemczech, gdzie Moufang zajmowała stanowisko dziekana.

Jego dorobek matematyczny, którego część została wspomniana, miał szeroki zakres: topologia, grupy abelowe i geometria. Jednak jego najważniejsze dzieła dotyczyły Teorii Grup.

W 1940 roku wprowadził pojęcie injective module, potem zaczął studiować działania na grupach w geometrii. Zastosował teorię grup w badaniach figur przestrzennych i jego badania w tej dziedzinie doprowadziły do tematu kombinatoryki.

Od 1950 roku jego badania naukowe skierowały się bardziej w stronę warunku skończonych grup i podziału grup. Wprowadził on wiele teorii w tej dziedzinie, w szczególności Baer'owskie grupy pierwiastkowe i grupy Baer'owskie (grupy, w których każda grupa cykliczna jest nienormalna).

W 1977 wygłosił swój wykład na Uniwersytecie w Warwick. Był to smutny okres w jego życiu, spowodowany złym stanem zdrowia (rak żołądka). Opisał wtedy swoje badania, których obawiał się nie dokończyć. W1978 roku pomyślna operacja pozwoliła mu jeszcze cieszyć się z tego co najbardziej lubił robić.


 
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

Losowa Fotka