MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Nowa strona 2

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

 

Steenrod Norman

Steenrod Norman

ur: 22 kwietnia 1910 w Dayton - USA

zm: 14 października 1971 w Prinston - USA


Ojcem Normana Steenroda był Earl Lindsay Steenrod, a jego matką była Sarah Rutledge. Oboje byli nauczycielami, ale nie przejawiali jakiegokolwiek zainteresowania matematyką. Mieli troje dzieci. Earl Steenrod nauczał rysunku technicznego, ale astronomia była jego hobby i to on zainteresował Normana tym ekscytującym przedmiotem, kiedy Norman był jeszcze młodym chłopcem. Sarah Steenrod interesowała się muzyką, i tę pasję zaszczepiła również w swoim synu Normanie na całe życie.

Norman uczęszczał do szkoły w Dayton i był tak wybitnym uczniem, że był w stanie ukończyczyć ją o trzy lata wcześniej niż jego rówieśnicy. W tej sytuacji, jako piętnastolatek nie mógł rozpocząć studiów, więc przez dwa lata pracował jako projektant narzędzi. To nie było dowolne zajęcie, byle tylko odroczyć te dwa lata, raczej to było zajęcie jego starszego brata, którego Norman uczył się od niego. Praca ta miała bardzo pozytywny wpływ również na finanse Steenrod'a, ponieważ to dało mu dodatkową gotówkę potrzebną, by zapłacić jego uniwersyteckie wydatki.

W 1927 Steenrod zostaje wpisany na University of Miami przy Oxford, Ohio. Stamtąd on przeniósł się do University of Michigan przy Ann Arbor, gdzie wziął udział w kursach z fizyki, filozofii i ekonomii. On podjął tylko jeden kurs z matematyki, ale był on ważny w jego przyszłym kierunku badań, ponieważ on wziął kurs topologii u Raymonda Wildera, który był studentem Roberta Moore'a.

Steenrod ukończył studia w Ann Arbor w 1932, ale nie otrzymał pozwolenia od towarzystwa naukowego, by przedsięwziąć pierwsze badania. Więc rok 1932-33 spędził w domu w Dayton. Ciężko pracował nad zadaniami z topologii, zadanymi przez Wildera i zrobił dostateczne postępy, pomimo że pracował na własną rękę, by przed końcem roku napisać pierwszy referat. Sytuacja Steenroda poprawiła się i by podnieść jakość swojej pracy skierował się do ofert towarzystw naukowych z Harvard, Princeton i Duke. Znówu też zdecydował się zarobić jakieś pieniądze i przed przystąpieniem do Harvardu, którego członkowstwo zdecydował się przyjąć, pracował w fabryce Flint Chevrolet, gdzie mógł wykorzystać swoje umięjętności, jako były projektant narzędzi, których nauczył się od brata.

Zanim skończył swój pierwszy rok współpracy z Harvardem, otrzymał kolejne oferty członkowstwa na następny rok zarówno z Harvardu jak i z Duke. Zanim podjął decyzję którą ofertę przyjąć, otrzymał jeszcze jedną ofertę, tym razem z University of Michigan. Zdecydował się przyjąć tę ostatnią propozycję, by móc pracować z Wilderem. Jednakże Wilder nie był w Michigan, tamten rok postanowił on spędzić w Princeton. Wilder i Lifschitz postanowili sprowadzić Steenroda do Princeton, i tam zaproponować mu członkowstwo. Musieli tylko wpłynąć na Steenroda, by zgodził się przyjąć ofertę z Princeton.

W Princeton Steenrod napisał pracę doktorancką nadzorowaną przez Lefschetza. Zajęło mu dwa lata zanim został mu przyznany tytuł doktora i następnie kontynuował prace przy Princeton jako instruktor. W 1938 poślubił Carolyn Witter, mieli dwoje dzieci, córkę urodzoną w 1942 i syna w 1947. W 1939 roku Steenrod przyjął nominację na University of Chicago, gdzie pracował przez trzy lata, by potem wrócić na University of Michigan w 1942.

Steenrod spędził pięć lat w Ann Arbor przed przyjęciem oferty z Princeton. Przeniósł się do Princeton w 1947 i pozostał na jego wydziale do końca jego kariery.

Po pierwszych pracach badawczych nad topologią zbiorów Steenrod następnie pracował nad topologią algebraiczną. Najlepiej znany jest z wprowadzania "algebry Steenroda", która powstała z jego pracy w klasyfikowaniu przez homotopię map kompleksu do kuli.W 1942 opublikował referat o podstawowym znaczeniu tego tematu, w którym to referacie kwadraty Steenroda są przedstawione po raz pierwszy. Wykłady, które on dał na ten temat w Princeton zostały spisane przez Davida Epsteina i opublikowane jako "Cohomology operations" w 1962.

Jednym z innych znaczących tematów badań Steenroda były wiązki włókna. Steenrod opublikował książkę na ten temat, który stał się klasycznym. Książka Topology Bundles Fibre została opublikowana w 1951.

W 1957 Steenrod dostąpił honoru bycia proszonym o wykład dla American Mathematical Society Colloquium. Raczej zaskakująco, chociaż notatki z wykładów puszczone były w obieg przez wiele lat zanim nie zostały opublikowane do 1972, po śmierci Steenroda.

Na końcu warto wspomnieć ważną pracę, którą Steenrod napisał o teoriach homologii, która ukazała się w sławnej książce "Foundations of algebraic topology", którą napisał przy pomocy Samuela Eilenberga i została opublikowana w 1952. Autorzy obiecali napisać drugi tom tej pracy, ale to nigdy się nie zdarzyło.

Steenrod otrzymał wiele honorów dla jego znaczącego wkładu dla topologii, najważniejszym z nich była jego elekcja do National Academy Sciences.

Steenrod poza matematyką przejawiał wszechstronne zainteresowania. Poza pasją do muzyki, odziedziczonej po matce, interesował się również golfem, tenisem, szachami i brydżem.


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski