MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Nowa strona 2

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

 

Poinsot Louis

Poinsot Louis

ur: 3 stycznia 1777 w Paryżu - Francja

zm: 5 grudnia 1859 w Paryżu - Francja


Louis Poinsot uczęszczał do Szkoły im. Louisa-le-Grand'a w Paryżu. W październiku 1794 roku, pomimo nienajlepszych wyników egzaminów wstępnych z algebry, został warunkowo przyjęty na École Polytechnique. Od 1794 do 1797 był studentem École,ale przeniósł się do des Ponts et Chaussée z zamiarem otrzymania tytułu inżyniera. Poinsot miewał dziwne wizje związane z jego przyszłością w porównaniu z "poziomem" jego kariery. Postanowił zaniechać nauki przedmiotów tzw. praktycznych i całkowicie poświęcić swoja uwagę matematyce teoretycznej. Poinsot uczynił raczej tylko wielki bałagan w swojej edukacji. Opuścił École des Ponts et Chaussée by zostać nauczycielem matematyki.

Od 1804 do 1809 uczył matematyki w Lycee Boneparte w Paryżu. Później został przyjęty na stanowisko generalnego inspektora na Imperial University. Pierwszego listopada 1809 Poinsot otrzymał ofertę pracy na École Polytechnique na stanowisku asystenta profesora analizy i mechaniki.

Należy również wspomnieć jak ktoś taki jak Poinsot, kto nie odniósł zbyt wielu sukcesów w swojej edukacji, przeniósł się od nauczania w zwykłej szkole do szkoły wyższej. Powodem tego było, iż Poinsot był bardzo aktywny w dziedzinie matematyki pomimo tego, że powinien zajmować się studiowaniem by uzyskać tytułu inżyniera.

Zdecydowanie Poinsot był bardzo zapracowanym człowiekiem w okresie kiedy pracował jako nauczyciel matematyki. Do 1809 wypracował sobie bardzo dobrą reputację. Od 1812 Poinsot był zastępowany na École Polytechnique przez Reynaud'a. Od tego czasu już nie powrócił do pracy prosząc Cauchy'ego aby ten zastępował go w pracy, tak jak wcześniej robił to Reynaud. We wrześniu 1816 w wyniku reorganizacji École Polytechnique, Poinsot utracił swoją posadę, którą utrzymywał jedynie pod swoim nazwiskiem przez ostatnie lata.

31 maja 1813 Poinsot został przyjęty do Académie des Science gdzie zastąpił Lagrange'a na wydziale matematycznym powyższej Akademii. Przez 10 lat pracował jako egzaminator na École Polytechnique. Od 1839 aż do śmierci pracował w Bureau des Longitudes.

Jego badania dotyczące geometrii, statystyki i dynamiki były bardzo znaczące. Był twórcą mechaniki geometrycznej; szukał odpowiedzi na pytanie jak system sił działających na ciało może zostać podzielone na pojedyńcza siłę i na kilka osobnych. Poinsot nie wiedząc o dokonaniach Keplera, które pojawiły się w jego pracy w 1619; odkrył cztery nowe regularne figury geometryczne.

Poinsot pracował nad ogromaną liczbą teorii. W związku z tym studiował równania Diophantina, jak przedstawić liczby jako różnice dwóch kwadratów i prostych pierwiastków. Niemniej jednak jest najbardziej znany ze swego oddania dla geometrii. Wniósł także wkład we tworzącą się Katedrę w Sorbonie w 1846 zajmującą się zaawansowaną geometrią.

Na czele katedry Poinsot umieścił Chaslesa, a sam stanął na czele nowej katedry. Stanowisko to obejmował aż do 1880, czyli do śmierci. Pinsot, jak wiele osób w tamtym okresie we Francji, brał czynny udział w polityce. Zajmował się nie tylko sprawami edukacji, ale także polityką swojej ojczyzny. W 1840 został powołany do Conseil Royal de l'Instruction Publique.


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

Losowa Fotka