MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Nowa strona 2

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

 

Pincherle Salvatore

Pincherle Salvatore

ur: 11 marca 1853 w Triescie - Włochy

zm: 10 lipca 1936 w Bologna - Włochy


Pincherle Salvatore urodził się w Triescie (Włochy) w żydowskiej rodzinie. Jego ojciec był biznesmenem oraz zaraz potym jak Pincherle zaczął edukację w rodzinnym Triescie, to przeprowadził sie wraz z rodzina do Marsylii. Tam też Pincherle skończył swoją edukację. Kiedy jeszcze był w szkole w Triescie to interesował się przedmiotami humanistycznymi, ale jego nowa szkoła w Marsylii specjalizowała się przedmiotami ścisłymi, dlatego też Pincherle zafascynował się matematyką.

Kiedy ukończył szkołe w Marsylii, to zaczął studiować matematykę na Uniwersytet w Pizie. Był studentem Bettiego oraz Diniego, którzy mieli mocny wpływ na niego.Ukończył studia w 1874 roku, a zaraz potym zaczął nauczać w szkole w Pavii, ale kiedy wygrał stypendium to umożliwiło mu to studiwanie za granicą przez rok. Pincherle spędził ten rok w Uniwersytet w Berlinie. Tam był pod dużym wpływem niemieckiego matemaytyka Weierstrassa oraz od tamtej pory w jego pracach matematycznych było widac mocny wpływ wielkich matematykow, których poznał.

W 1880 roku Pincherle został mianowany na przewodniczącego katedry rachunku rożniczkowego i całkowego na Uniwersytet w Palermo. To było stanowisko, na którym był tylko przez kilka miesiecy, ponieważ dostal ofertę na przewodniczącego katedry Matematyki na Uniwersytet w Bolonii, którą przyjął. Pracował tam aż do emerytury w 1928 roku. W 1880 roku publikował swoje prace w czasopiśmie Giornale di Matematiche . Jego prace miały ważny wpływ na matematykę analityczną, a w szczególności na włoską matematykę.

W jednej z gazet włoskich napisano o Pincherle Salvatore, że: Pozosał on wierny ideom Weierstrass'a, mimo iż po wielkich wysiłkach jego dowody nie były zbyt owocne. Jednak potrafił dogłębnie studiować transformacje Laplace'a, a także cykle uogólnionych czynników.

Pincherle pracował nad równaniami funkcjonalnymi oraz analizami funkcjonalnymi . Razem z Volterrem mogli przypisać sobie, ze byli jednymi z założycieli analizy funkcjonalnej. Pincherle przyczynił się do rozwoju i rozpowszechnienia teorii analizy funkcjonalnej Weierstrass'a. Włoski Związek Matematyczny został utworzony w Bolonii przez Pincherlego. Został jej pierwszym przewodniczącym. Był również przewodniczącym Trzeciego Miedzynarodowego Kongresu Matematyków, który odbył się w Bolonii w 1928 roku. Pincherle usiłował przywrócić niemieckich matematyków do tego kogresu, ponieważ byli oni wykluczeni po wywołaniu I Wojny Światowej.


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

Losowa Fotka