MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Nowa strona 2

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

 

Morgan Augustus

Morgan Augustus

ur: 27 czerwca 1806 na Madurze - Indie

zm: 18 marca 1871 w Londynie - Anglia


Ojciec Augustus’a De Morgan’a -John był porucznikiem, który stacjonował w Indiach.Podczas stacjonowania tam urodziło mu się piąte dziecko, którym był Augustus.W kilka miesięcy po urodzeniu Augustus stracił wzrok w prawym oku. Siedem miesięcy później wrócił wraz z rodziną do Anglii.John De Morgan umarł, kiedy Augustus miał 10 lat.

W szkole De Morgan nie był wspaniałym uczniem i, z powodu jego fizycznego kalectwa ... on nie przyłączał się do zabaw innych chłopców i nawet stał się ofiarą okrutnych figli jakichś kolegów szkolnych.

De Morgan wstapił do Trinity College Cambridge w 1823 w wieku 16 lat, gdzie był uczony przez Peacocke’a i Whewell’a - stali się oni przyjaciółmi na całe życie. Otrzymał tytuł bakałarza nauk humanistycznych, ale ponieważ teologiczna próba była wymagana dla otrzymania tytułu magistra, czegoś czemu De Morgan silnie sprzeciwiał się pomimo bycia członkiem Kościoła anglikańskiego,nie miał przyszłości w Cambridge nie będąc odpowiednim dla społeczności kolegium uniwersytetu bez tytułu magistra.

W 1826 wrócił do swojego domu w Londynie i wstąpił do Inn Lincoln, by studiwać prawo i zostać adwokatem. W 1827 (w wieku 21) złożył podanie o stanowisko matematyka w niedawno założonym College University London i pomimo,że nie posiadał żadnych matematycznych publikacji,został przyjęty.W 1828 De Morgan stał się pierwszym profesorem matematyki w College University.

Dał jego inauguracyjny wykład na temat badań matematyki. Musiał zrzec się tego stanowiska zgodnie z obowiązującym prawem w 1831 roku. Ponownie został wyznaczony na tą funkcję w 1836 roku i piastował ją do 1866 roku, kiedy to ponownie musiał podać się do dymisji zgodnie z obowiązującym prawem. Jego książka Elementy arytmetyki wydana w 1830 roku była jego druga publikacjąi miała wiele edycji.

W 1838 zdefiniował i wprowadził pojęcie "indukcji matematycznej" termin, który wprowadzany był bez klarowności po jego badaniach został oparty na surowej podstawie. Pojęcie indukcji po raz pierwszy ukazuje się w artykule Induction (Mathematics) w Penny Cyclopedia.( Przez lata De Morgan napisał 712 artykułów dla Penny Cyclopedia.)

Penny Cyclopedia została opublikowana przez Society dla Diffusion Useful Knowledge, założony przez tych samych reformatorów, którzy założyli London University. Society opublikował też sławną pracę De Morgana Różniczka i rachunek całkowy.

W 1849 wydał książkę Trygonometria i algebra dwuwymiarowa, w której oddał geometryczną interpretację złożonych numerów. Rozpoznał czysto symboliczną naturę algebry i był świadomym istnienia algebr innych niż zwykła algebra. Wprowadzając prawa De Morgana wniósł ogromny wkład, jako reformator matematycznej logiki.

De Morgan korespondował z Charles Babbage i dawał prywatną naukę Lovelace Lady który, jak się przypuszcza, napisał pierwszy komputerowy program dla Babbage.

De Morgan korespondował też z sir Williamem Hamiltonem i jak Hamilton usiłował rozciągnąć algebrę dwuwymiarową do trzech wymiarów. W liście do sir Williama Rowana Hamiltona, De Morgan pisze o jego korespondencji z z sir Hamiltonem i Williamem Hamiltonem.Pisze on Odkryłem, że Ty i inny Sir W. H. jesteście wzajemnie przeciwnymi biegunami odnośnie mnie. Kiedy wysyłam trochę rezultatów badań do Edynburga, W. H. mówi, że zaczerpnąłem to z jego badań. Kiedy to samo wysyłam Tobie Ty, bierzesz to od mnie, generalizując to za jednym spojrzeniem.

W 1866 był współ - założycielem London Mathematical Society i stał się jego pierwszy prezydentem.Syn De Morgan George, bardzo zdolny matematyk, stał się jego pierwszy sekretarzem. W tym samym roku De Morgan został wybrany Fellow Royal Astronomical Society.

Odmówił honorowego stopnia od Uniwersytetu w Edynburgu.Po tym wydarzeniu został opisany przez Thomas Hirsta w ten sposób: Pan De Morgan to suchy, dogmatyczny pedant,którego sie boję, pomimo jego niezaprzeczonych zdolności.


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

Losowa Fotka