MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Nowa strona 2

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

 

Marków Andriej

Marków Andriej Andriejewicz

ur: 14 czerwca 1856 w Riazań - Rosja

zm: 20 lipca 1922 w Sankt Petersburgu - Rosja


Z rosyjskiego alfabetu (36 liter) wyjęto na chybił trafił 6 liter i ustawiono je w takim porządku, w jakim były wyjęte. Dwaj świadkowie potwierdzają, że litery te ułożyły się w wyraz Moskwa. Pytamy się, jakie jest prawdopodobieństwo, że zeznania świadków są prawdziwe, jeżeli ich skłonność do mówienia prawdy wyraża się ułamkiem 9/10... Obliczono, że prawdopodobieństwo takie jest mniejsze od 1/300..."

Jest to jedno z wielu zadań z dziedziny rachunku prawdopodobieństwa rozwiązane przez A.A. Markowa w pracy "Isczislenie wierojatnostiej" ("Rachunek prawdopodobieństwa"). Ten wybitny rosyjski matematyk zajmował się głównie rachunkiem prawdopodobieństwa. Jego prace z tej dziedziny walnie przyczyniły się do dalszego jej rozwoju. Dzięki jego pracom można dzisiaj rozwiązywać wiele zagadnień statystycznych z zakresu fizyki, chemii, matematyki itp.

Andriej Marków urodził się w 1856 roku w guberni riazańskiej. Ojciec jego był urzędnikiem niskiego stopnia. Matematyka zaczęła młodego Markowa interesować już w gimnazjum, po którego ukończeniu wstąpił na Uniwersytet Petersburski na wydział matematyczny. Ukończył studia w 1878 roku z tytułem kandydata nauk. W tym .samym roku uzyskał złoty medal za pracę z zakresu równań różniczkowych, po czym rozpoczął pracę na Uniwersytecie Petersburskim. W roku 1880 zostaje docentem, w sześć lat później profesorem, a w roku 1905 nadano mu tytuł zasłużonego profesora. Równocześnie pracował w Akademii Nauk i w 1896 roku otrzymał tytuł członka Akademii. Wszystkie prace Markowa są związane ze szkołą Czebyszewa. Zajmował się kolejno teorią liczb, analizą matematyczną i rachunkiem prawdopodobieństwa. Badając schematy kolejnych doświadczeń stwierdził, że założenie niezależności nie może być przyjęte, wyróżnił więc schemat doświadczeń zależnych, zwany obecnie łańcuchem Markowa. Dało to początek rozwoju tak ważnego działu nowoczesnego rachunku prawdopodobieństwa, jakim stała się teoria procesów stochastycznych Markowa.

Marków znany jest nie tylko jako wielki matematyk, ale i jako człowiek solidaryzujący się w śmiały sposób z ideałami postępu. I tak na przykład, gdy Lew Tołstoj za swoją działalność został oficjalnie wyłączony z kościoła rosyjskiego, Marków w liście do władz kościelnych odmawia swojej przynależności do cerkwi. Gdy Gorkiemu nie przyznano tytułu członka Akademii Nauk, Marków zrzeka się wszystkich tytułów i odznaczeń nadanych mu przez Akademię.

Marków całe swoje życie poświęcił nauce. Ostatnią pracę ogłosił na parę miesięcy przed śmiercią. Zmarł 20 lipca 1922 roku.


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

Losowa Fotka