MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Nowa strona 2

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

 

MacLane Saunders

Saunders MacLane

ur: 4 sierpnia 1909 w Taftville (Connecticut) - USA

zm: 14 kwietnia 2005 w San Francisco - USA


Saunders MacLane w 1926 ukończył szkołę wyższą i w tym też roku przystąpił na Uniwersytet Yale. Jego nauka w szkole została przerwana w wieku 15 lat, w tym czasie zmarł jego ojciec. Jego ojciec był pastorem kongregacjonalistów. Po jego śmierci MacLane przeprowadził się do Leominster do swojego dziadka, który był również pastorem.

MacLane ukończył Yale w 1930 i zajął się członkostwem kolegium uniwersytetu w Chicago. Na Uniwersytecie w Chicago wpłynął na niego Eliakim Moore. E H Moore miał prawie 70 lat, ale jego rady dotyczące studiów doktoranckich w Göttingen w Niemczech całkowicie przekonały MacLane`a do pracy w głównym centrum badawczym matematyki na świecie w tym czasie. Moore studiował w Niemczech i sam stworzył w Chicago znakomitą szkołę zajmującą się badaniem matematyki opartej na jego doświadczeniu, które zdobył w Niemczech.

MacLane uczęszczał do najlepszego centrum badawczego matematyki na świecie, jednak polityczne wydarzenia wkrótce przerwały Göttingen. MacLane rozpoczął przygotowania do doktoratu pod nadzorem Bernays`ego, ale w 1933 zapanował nazizm. Zaczęto zwalniać najlepszych matematyków z Göttingen i innych uniwersytetów. Usuwano osoby, które były żydowskiego pochodzenia. MacLane zauważył, że musi uzyskać tytuł doktora i opuścić Niemcy tak szybko jak tylko to jest możliwe zanim sytuacja się pogorszy. 19 lipca 1933 obronił swoją pracę "Skróty dowodów w logicznych rachunkach" z Weyl`em jako egzaminatorem, po tym szybko wrócił do Stanów Zjednoczonych. Artykuł napisany przez MacLane`a przedstawia interesującą relację wydarzeń z Göttingen w 1933.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych MacLane spędził sesję 1933/34 w Yale a następne dwa lata w Harvardzie. Opuścił Harvard żeby podjąć się stanowiska instruktora w Cornell podczas sesji 1936/37. Kolejną sesję spędził znowu w Chicago przed zaakceptowaniem stanowiska asystenta profesora w Harvardzie.

To miało miejsce w latach, kiedy napisał wraz z G Birkhoff`em swoją sławną pracę " Przegląd algebry współczesnej", która była wydana w 1941. Kaplansky pisze o tym tekście: Przegląd Algebry Współczesnej" otworzył studentom Amerykańskim to, co do tego czasu było w dużej mierze zarezerwowane dla matematyków w van der Waerden's Moderne Algebra, opublikowane dziesięć lat wcześniej.

Wpływ Birkhoff`a i MacLane`a na zawartość i metody nauki algebry wykładanych na studiach był natychmiastowy. Jak zauważamy dzisiaj na kursach akademickich z algebry, zawiera ona dużo początkowej, abstrakcyjnej algebry, którą Birkhoff i MacLane stworzyli przystępną i atrakcyjną. Podczas II Wojny Światowej MacLane zajmował się matematyką stosowaną w Kolumbii. Następnie w 1947 był wyznaczony na profesora matematyki w Chicago. Swoje centrum badań mieli tam: Stone, Abraham Albert, Kaplansky, Otto Schilling i Weil. Centrum to było prowadzone przez Stone`a. W 1952, pięć lat później po wyznaczeniu go na profesora, MacLane przejął prowadzenie urzędu od Stone`a.

Praca MacLane'a odkryła szeroko pojęty rodzaj matematyki. Przez całą swoją karierę pracował nad logiką matematyki, co nie było zaskoczeniem dla studentów Bernays`a. Studiował również dział matematyki związany z wielomianami.


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

Losowa Fotka