MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Nowa strona 2

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

 

Kurosh Aleksandr

Kurosh Aleksandr Gennadievich

ur: 19 stycznia 1908 w Yartsevo - Rosja

zm: 18 maja 1971 w Moskwie - Rosja


Ojciec był urzędnikiem w fabryce bawełny. W wieku sześciu lat jego życie stało się cięższe w związku z wybuchem Pierwszej Wojny Światowej i jego Rodzina pisała, że pomimo jego młodego wieku, Shura (jak był znany) śledził wydarzenia w gazetach. W środku wojny w 1916 roku, Shura rozpoczął naukę w szkole i od razu poszedł do trzeciej klasy. Po wojnie nagle życie Shury stało się cięższe, gdyż w 1920 roku jego ojciec zmarł na gruźlicę. Rodzina była biedna i żeby przeżyć, Kurosh musiał pracować jak również uczęszczać do szkoły.

Kurosh opuścił szkołę w wieku 15 lat i poszedł do Moskwy aby zdawać do Instytutu Tekstylnego.

Na egzaminach wstępnych osiągnął bardzo wysoki wynik, ale komisja uzała, że jest za młody aby wstąpić do Instytutu. Został odesłany z powrotem do swojego domu w Yartsevo, gdzie dostał pracę jako księgowy. Kurosh nie zamieżał spędzić całego swojego życia jako księgowy, tak więc studiował w klasie wieczorowej po całym dniu pracy. Aż do tego czasu, w przeciwieństwie co do wielu wielkich matematyków, nie posiadał on żadnych pasjii w tym przedmiocie. Jego szczególnym tematem w klasie wieczorowej był silnik prądowy W 1924 roku Kurosh został studentem Uniwersytetu Smoleńskiego. To było w tym czasie, kiedy jego zainteresowania sierowały sie w kirunku matematyki, a później kiedy wywarła na nim wpływ algebra napisał:

W 1926 roku Pavel Sergeevich Aleksandrov zaczął wykładać na uniwersytecie. ... Uczestniczyłem w jego wykładach z teorii zbiorów, teorii funkcji i topologii. W 1928 roku zostałem na uniwersytecie dzięki Aleksandrov'i jako student podyplomowy. W tym czasie w Moskwie znajdowała się Emmy Noether i prowadziła kurs z algebry abstrakcyjnej na Moskiewskim Uniwersytecie Stanowym, na które uczestniczył Aleksandrov. Pod wrażeniem tych wykładów zacząl udzielać kursów z algebry współczesnej w Smoleńsku. To było wtedy, kiedy uformowały się moje zainteresowania naukowe.

W 1929 roku Kurosh został przydzielony do Instytutu Matematyki i Mechaniki w Moskiewskim Uniwersytecie Stanowym. Stało się to na prośbę Aleksandrov'a, kiedy to był w tym czasie w Moskwie i pragnął kontynuować doglądanie pracy Kurosh'a. Jak kolwiek, chociaż Pierwsze rezultaty Kurosh'a były z topologii, starał się odpowiadać na trudne pytania postawione przez Aleksandrov'a, który właśnie interesował się teorią grup. Czytał prace O Yo Schmidt'a z teorii grup, podczas gdy był w Smoleńsku, tak więc odalazł się i był w stanie uczęszczać na seminaria Schmidt'a na Moskiewskim Uniwersytecie Stanowym, jego zainteresowania grupami bardzo się powiększyły. Jednakże po uczestniczeniu w kursach Schmidt'a z teorii grup w 1930 roku, przejął część obowiązków Schidt'a, po tym jak opuścił on uniwersytet jesienią owego roku. W 1930 roku Kurosh został mianowany asystentem na Moskiewskim Uniwersytecie Stanowym, w 1932 został wykładowcą, a w 1937 profesorem. Tytuł profesora Kurosh otrzymał po tym jak został mu przyznany tytuł doktora za tezy Praca naukowa na grupach nieskończonych (Research on infinite groups), którą bronił 22 kwietnia 1936 roku. Należałoby wspomnieć, że doktorat miał wyższą wagę naukową, niż obecny tytuł doktora (brytyjski i amerykański) w porównaniu do poziomu ze Stopni Mistrzowskich z Rosji. W 1949 został dyrektorem Moskiewskiego Uniwersytetu Stanowego gdzie kontynuował swoją pracę do końca swojej kariery.

Katedra Wyższej Algebry na Moskiewskim Uniwersytecie Stanowym została założona w 1929 roku, a O Yu Schmidt był pierwszym kierownikiem Katedry. Kurosh był drugim kierownikiem Katedry i utrzymywał to stanwisko od 1949, aż do swej śmierci w 1971 roku. Jak większość okresów akademickich w Rosji, Kurosh miał odmianę od innych kursów i wykładów, których uczył w innych instytucjach w Moskwie.

Wspomniane już wyżej, pierwsze znaczące rezultaty Kurosh'a były z topologii, starając się odpowiadać na pytania zadane przez Aleksandrov'a. Szybko przeniósł się do poszukiwań w teoriach grup, a jego pierwsza praca na ten temat ukazała się w 1932 na bezpośrednim rozkładzie grup. Wkrótce po zakończeniu owych prac, Kurosh prześledził prace Schreier'a na temat wolnych produktów grup. Niebawem uzyskał on ważne rezultaty na ten temat i ukazały się dwie jego prace na temat wolnych produktów. Druga z prac ukazała się w Analizie Matematycznej (Mathematische Annalen) i zawierała dowody o słynnych twierdzieniach drugorzędnych grup Kurosh'a, które opisywały drugorzędne grupy wolnych produktów grup. Ta praca zapewniła Kurosh'owi międzynarodową sławę.

Kurosh jest najbardziej znany dzięki jego książce Teoria Grup (The Theory of Groups), która została napisana w dwóch tomach. Ukończył pisać książkę w 1940 roku, ale wydarzenia Drugiej Wojny Światowej powstrzymały publikację książki do 1944. W 1952 roku Kurosh wydał drugą edycję książki. Książka, w słowach Kuet'a Hirsch'a została przetłumaczona na język angielski w 1955: zasłyneła jako pierwszy nowoczesny tekst o ogólnych teoriach grup, ze szczególnym naciskiem na grupy nieskończone.

Książka zawierała wiele własnych wyników Kurosh'a na temat grup. Jednakże, Kurosh nie poświęcił całego swojego czasu na wysiłki na d teorią grup. W postępach jego pracy opisane są takie warunki:

Stopniowo, wraz z pracami z teorii grup, Kurosh zaczął publikować prace z teorii pierścieni, algebry liniowej i krat; później, także prace z teorii kategorii i teorii grup wielooperatorowych, pierścieni i algebr liniowych.

Niektóre z tych prac zostały opisane w jego innym sławnym tekście Wykłady z Algebry Ogólnej (Lectures on General Algebra) wydanym w 1960 roku, który stał się sławnym tekstem międzynarodowym. Tak jak Teoria Grup (The Theory of Groups) tekst ten został również przetłumaczony przez Hirsch'a na język angielski.

W ciągu 1950 roku skoncentrował się on na algebrze uniwersalnej i teorii kategorii, w 1958 organizował seminaria z teorii kategorii. Wielu matematyków uczestniczyło w seminariach, co doprowadziło do powstania Moskiewskiej Szkoły Teorii Kategorii. W swoich ostatnich latach życia Kurosh pracował nad najlepszym opisaniem własnymi słowami wykładu, aż w 1970 roku poddał się: ... pomiedzy teorią algebr uniwersalnych, a klasyczną gałęzią algebry ogólnej istnieje wielka przestrzeń kulturalna. Poszukiwania rozpoczęły się tylko w kilku miejscach, izolowanych, czasami przypadkowych. ... Jedno oczekiwało, że jest dokładnie w tym neutralnym pasie, gdzie podstawowa gałąź algebry ogólnej wkroczy w następną dekadę. W zgodzie z ogólnymi tendencjami współczesnej nauki ... nowych objektów studiów, pojawią się nowe teorie ... często więcej i więcej. Zatrzymanie tego procesu jest niemożliwe, próbowanie zatrzymania jest nierozsądne. Jedno może tylko ubezpośrednić ten proces.

Całe życie Kurosh'a było zaangażowane w uczenie na wszystkich poziomach od angażowanie się w poszukiwanie młodych ludzi, przez wykładanie, aż do twożenia nowych kursów. Jak autorzy pisali: Kurosh należał do tej kategorii naukowców, którzy nie zdawali sobie sprawy ze swojej twórczej pracy bez atrakcji obszernych kół młodzieńczej nauki.

Kurosh nie pracował tylko ze studentami unwersyteckimi, lecz wydał wiele popularnych wykładów dla uczniów ze szkół. Dwa razy organizował Moskiewską Olimpiadę Uniwersytecką dla matematyków szkolnych. Były tam różne drogi, które służyły matematykom. Jedną drogą było jego długie zaangażowanie w Moskiewskim Towarzystwie Matematycznym.

W 1931 roku kiedy był jeszcze asystentem, Kurosh wstąpił do Moskiewskiego Towarzystwa Matematycznego i w 1933 roku został wybrany na przewodniczącego, tylko jeden rok po tym jak zeostał wykładowcą. W tym roku wydał swój pierwszy wykład do Towarzystwa Trędów Fundamentalnych ze skończonych teorii grup. Podczas lat 1943 - 48 służył Towarzystwu jako jego biblotekarz i wtedy po 22 latach od 1948 roku nadal służył jako przewodniczący Towarzystwa. W okresie sześciu z tych lat był wice prezydentem.


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

Losowa Fotka