MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Nowa strona 2

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

 

Edge William

Edge William

ur: 8 listopada 1904 w Stockport - Anglia

zm: 27 września 1997 w Bonnyrigg - Szkocja


Jego rodzice byli nauczycielami. Podstawowe wykształcenie zdobył w lokalnej szkole (Stockport Grammar School), następnie podjął naukę w Cambridge gdzie studiował matematykę na Trinity Collage. Po jego ukończeniu kontynuował naukę aż do uzyskania dyplomu naukowego - doktoratu z geometrii rzutowej. Cambridge było w tym czasie centrum badań nad geometrią z rozkwitającą szkołą Baker'a na czele.

W 1932r. E.T. Whittaker zaproponował mu posadę lektora na Uniwersytecie w Edynburgu, którą Edge z chęcią przyjął i pozostał na tym stanowisku do końca swojej kariery akademickiej, nie podejmując pracy na żadnym innym uniwersytecie. Edge odgrywał główną rolę w sukcesach Katedry Matematycznej w Edynburgu, najpierw pod przewodnictwem Whittacker'a a następnie Aitken'a z którymi zawiązał bliższą przyjaźń często wspierając ich pracę jego międzynarodową reputacją dotyczącą badań i błyskotliwymi wykładami.

Po badaniach naukowych związanych z geometrią klasyczną Edge zajął się działem z którym jest najczęściej kojarzony - geometrią przestrzeni skończonych. Podziwiano go za jego niesamowite wyczucie skomplikowanych matematycznych sytuacji oraz za umiejętność radzenia sobie z zawiłymi kombinatorycznymi argumentami tak charakterystycznymi w jego pracy. Napisał 91 prac, a jego mistrzowskie opanowanie specjalizacji stawia do na równi z Coxeter'em jako jednego z głównych przewodzących geometrów XX-go wieku.

Jego praca jest niejako kontynuacją badań rozpoczętych przez innych wielkich matematyków z jego dziedziny XIX i XX-go wieku, takich jak Castelnuovo, Cayley, Clebsch, Fano, Fricke, Humbert, Klein, Plucker, Schlafli. Używał geometrycznych konfiguracji do badania wyższych grup i pomimo że temat ten nie były już wtedy na czasie, a znaczna część grup środowiska teoretyków poruszała się w kierunku klasyfikacji prostych grup skończonych, jego praca dostarczyła narzędzi do lepszego i głębszego zrozumienia tych właśnie grup (np. prostych grup Conway'a). Edge nie należał do ludzi których nie interesowały nowoczesne techniki. W swojej pracy z 1991r. zastosował i dołączył komputerowo wygenerowane ilustracje.

Jego prace są w większości pisane tylko pod jego nazwiskiem, jako jego samodzielny dorobek naukowy. Współpracował jednak ze swoimi przyjaciółmi Coxeter'em i Du Val'em. Uczestniczył w celebracji siedemdziesiątych piątych urodzin Coxeter'a w 1979 roku w Toronto po raz pierwszy przekraczając Atlantyk twierdząc, iż tylko z powodu tak wielkiej przyjaźni zmusił się do przezwyciężenia swojej wielkiej niechęci i oporów do jakichkolwiek podróży. Posiadał ogromne zamiłowanie do muzyki. W mieszkaniach które wynajmował zawsze musiało znaleźć się trochę miejsca na wielkie pianino.

Razem z Aiken'em, Robin'em Schlapp'em grającymi na skrzypcach oraz Walter'em Ledermann'em na wiolonczeli utworzył "kwartet matematyczny", który można było usłyszeć w każdy pierwszy piątek miesiąca na spotkaniach Towarzystwa Matematycznego w Edynburgu. Był również właścicielem dźwięcznej i dość donośnej barwy głosu, niejednokrotnie mając możliwość śpiewania solo kantaty Bacha. Pomimo tego iż był doś wysokim atrakcyjnym mężczyzną nigdy sie nie ożenił.


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski