MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Nowa strona 2

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

 

Davidov August

Davidov August

ur: 15 grudnia 1823 w Libav - Rosja

zm: 22 grudnia 1885 w Moskwie - Rosja


Ojcicem Augusta Yuelevicha Davidova był lekarzem. W 1841 roku Davidov rozpoczął studia na Uniwersytecie Moskiewskim, koncząc je 4 lata później. Jako termat pracy magisterskiej Davidov przedstawił "Teorię równowagi ciał zanurzonych w cieczy".Warto zauważyć, że rosyjski stopień magistra był podobnej rangi co obecny stopień naukowy w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych.

Praca przedstawiona przez Davidova była kontynuacją badań nad równowagą ciał unoszących się na wodzie,zapoczątkowanych przez Euler'a, Poisson'a i Dupin'a. Grigorian napisał: Davidov był pierwszym,który przedtsawił ogólną analityczna metode określania pozycji równowagi ciał unoszących sie na wodzie,zastosował te metodę,wyjaśnił analityczną teorię poprzez konstrukcje geometryczne oraz zbadał stabilność równowagi unoszących sie na wodzie ciał.

w 1850 roku Davidov rozpoczął nauczanie na Uniwersytecie Moskiewskim,a w 1851 roku uzyskał tytuł dokotra za druga prace dotyczącą "Teorii włoskowatych zjawisk". Po raz kolejny należy wspomnieć,żę poziom rosyjskiego doktoratu był zbliżony do poziomu niemieckiej habilitacji. Zaraz po nagrodzeniu jego drugiej pracy Davidov uzyskał tytuł profesora i został na Uniwersytecie Moskiewskim do końca swojego życia.Trzeba również dodać że ważność jego dwóch prac może być podkreślona faktem,że obie zostały uhonorowane Nagrodą Demidova przez Akademię Nauk,St Petersburg.

Jednym z matemtyków poznanych przez Davidova podczas pracy na Uniewerytecie Moskieskim byl Nikolai Dmetrievich Brashman (uhonorowany Nagroda Demidova 15 lat wcześniej) ważny naukowiec uniwersytetu w dziedzinie matematyki stosowanej. Brashman był osobł który w bardzo dużym stopniu wpłynął na karierę Davidova oraz na jego matematyczne badania.w 1866 roku Davidov i Brashman wspólnie założyli Moskiewskie Towarzystwo Matemtyczne.Davidov został pierwszym prezydentem tego towarzystwa i piastował to stanowisko przez prawie 20 lat,az do śmierci. Przez 12 lat był również głową Wydziału Fizyki i Matematyki Uniwersytetu Moskiewskiego.

Poza praca nad równowagą unoszących sie na wodzie ciał Davidov pracował również nas częściowymi równaniami różniczkowymi, funkcjami eliptycznymi oraz nad zastosowaniem prawdopodobieństwa w statystyce. Davidov napisał ...dużą ilość książek do szkół średnich,z których podręczniki do geometrii i algebry cieszyły sie ogromnym sukcesem,a ich wydania były wznawiane wiele razy. Przez następne pół wieku podręcznik do geomtrii został wydany 39 razy a podręcznik do algebry 24.


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski

Losowa Fotka