Matematyczny Blog

Historia matematyki - część 2. Geniusz wschodu - film

Historia matematyki

 

Historia matematyki

część 2

Geniusz Wschodu


gatunek:
Dokumentalny

produkcja:
Wielka Brytania

premiera:
6 października 2008 (Światowa premiera)

 

Opis:

Podróż przez dzieje matematyki. Nazywana królową nauk, rozwijana przez ponad 30 tysięcy lat, ukształtowała świat, w którym żyjemy, w większym stopniu niż jakakolwiek inna dziedzina wiedzy.

Grupa antropologów, badających wykopaliska w miejscu dawnej osady prehistorycznych myśliwych, ze zdumieniem odkryła kości naznaczone nacięciami, które przed 37 tysiącami lat służyły za prymitywny kalendarz. To dowodzi, jak niezbędna dla rozwoju ludzkości była umiejętność wykonywania matematycznych działań. Pierwsze systemy tej nauki powstały w Babilonie, Egipcie i Grecji, choć niezwykłe osiągnięcia zanotowali także Majowie, Chińczycy i Hindusi.

Serial popularnonaukowy "Historia matematyki" w atrakcyjny sposób rekonstruuje rozwój królowej nauk, od prehistorycznych prapoczątków i rozkwitu w starożytności, poprzez zdobycze Pascala, Newtona i Cantora, kończąc na czasach współczesnych. Przy okazji zaś dowodzi, że dziedzina opierająca się na liczbach i rachunkach może być prawdziwie fascynująca.

Narratorem jest Marcus du Sautoy, profesor matematyki na uniwersytecie w Oxfordzie, opowiada widzom fascynującą historię tej najważniejszej dyscypliny intelektualnej.
 

 

 

 

 

 

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA