M-Blog

 
Nadchodzi Dzień Matematyki!
Wydawnictwo PWN ma dla Ciebie wyjątkowe propozycje! Bogata oferta książkowa przygotowana na tę okoliczność zachwyci każdego miłośnika liczb i wzorów. Niezależnie od poziomu zaawansowania, znajdziesz coś dla siebie. Nie zwlekaj! Sprawdź rekomendowane pozycje i rozwijaj swoje matematyczne umiejętności już teraz!
Wpisz kod Teacher5 a otrzymasz RABAT!
600x154 Ksiegarnia PWN

Hensel Kurt

Hensel Kurt

ur: 29 grudnia 1861 w Königsberg - Niemcy

zm: 1 czerwca 1941 w Marburgu - Niemcy


Kurt Hensel urodził się we Wschodnich Prusach w mieście wówczas zwanym Königsberg. Studiował matematyke w Berlinie i w Bonn. Uczyli go m.in. Lipschitz, Weierstrass, Kirchhoff, Helmholtz i zwłaszcza Kronecker. Poświęcił kilka lat na redagowanie dzieł zebranych Kronecker'a. Kontynuował prace Kronecker'a w zakresie rozwoju obliczania ciała liczb algebraicznych.

W 1987 metoda Weierstrass'a dotycząca rozwinęcia szeregu potęg dla funkcji algebraicznych naprowadziła go do odkrycia liczb p-adycznych. Hensel był zainteresowany w znalezieniu dokładnej potęgi liczby pierwszej która rozdziela dyskryminantę ciała liczb algebraicznych. Liczby p-adyczne mogą być postrzegane jak zakończenie liczb wymiernych w sposób różny od zwyczajnego zakończenia, które prowadzi do liczb rzeczywistych.

Jego odkrycie doprowadziło do rozwoju koncepcji ciała z oceną która miała wielki wpływ na późniejszych matematyków. On mógł używać swojej metody by udowodnić wiele wyników w teorii form kwadratowych i teorii liczb.

Dopiero w roku 1921 potencjał liczb p-adycznych był zademonstrowany przez Hasse'go kiedy to sformułował on lokalno-globalną zasadę . Wykazał, przynajmniej dla form kwadratowych, że równanie ma wymierne rozwiązanie wtedy i tylko wtedy jeżeli to ma rozwiązanie w liczbach p-adycznych dla każdej liczby pierwszej oznaczonej przez p i rozwiązanie w liczbach rzeczywistych.

Hensel był profesorem na Uniwersytecie w Marburgu aż do przejścia na emeryturę w 1930 r. Od 1901r. był redaktorem prestiżowego i wpływowego magazynu Crelle.

Related Articles

logo 2022 joomla footer

© 2022 Tomasz Grębski MATEMATYKA