MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Tomasz Gr�bski Tomasz Gr�bski
 

 

 
 

 

 

 

Ostatnia z pierwszych
Ostatnia z pierwszych

Artykuł:

"Ostatnia z pierwszych"

autor: Tomasz Grębski

Matematyka nr 2, 2016

 

 

Streszczenie

 

Ktoś zapyta: o kim albo o czym mowa?
Zacznijmy trochę tajemniczo. „Narodziła się” 7 stycznia 2016 r. w Missouri w USA. Mimo tak młodego wieku jej rozmiary są gigantyczne - składa się aż z 22 338 618 cyfr. Gdybyśmy każdą jej cyfrę chcieli zapisać w tradycyjnej kratce zeszytu szkolnego, która ma 0,5 cm, to jej długość miała by ponad 111 km. Jako, że jest rodzaju żeńskiego lubi mieć pierwszeństwo, można powiedzieć, że chciałaby być pierwsza. I bez wątpienia jest pierwsza. Mowa o największej odkrytej ostatnio liczbie pierwszej. Czy jest to ostatnia liczba pierwsza – na chwilę obecną tak, ale raczej na chwilę, ponieważ ciągle trwają prace nad odkryciem kolejnej.

Odkrycia dokonał dr Curtis Cooper z University of Central Missouri 7 stycznia 2016 roku. Oczywiście użył do tego celu komputera, który większość ciężkiej pracy wykonał, ale to człowiek zadecydował o wyniku:) Warto wspomnieć, że poprzednia liczba pierwsza była również przez niego odkryta w 2013 roku.

Obecnie największa liczba pierwsza składa się z 22 338 618 cyfr i jest większa o ponad 5 mln cyfr od poprzedniej. Jest tzw. liczbą Mersena - czyli ma postać:

A oto i nasza gwiazda - postać największej obecnie liczby pierwszej:

 

 

 

 

Więcej w czasopiśmie Matematyka 2/2016.

 

 


 

 

 

 

 

 

 


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski

 

 

 

Tomasz Grebski

 

Losowa Fotka