MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Tomasz Grebski
_________

 

 

 

 

     
 

 

MATEMATYCZNY KALENDARZ 2020

"Matematyk na każdy dzień!"

 

Tego jeszcze nie było!

Pierwszy matematyczny kalendarz już jest!

 

Zobacz szczegóły!

 

 

Matematyczne kwiaty
Tomasz Grębski

Parametryczne kwiaty

 

"Świat bez Kobiet byłby jak Matematyka bez liczb"

Tomasz Grębski

Zapraszam do kolejnych krzywych parametrycznych, o których już wielokrotnie pisałem, ale w skrócie przypomnę. Można przyjąć, że każda krzywa wykreślona na płaszczyźnie jest torem ruchu punktu. Czasem jednak równania kartezjańskie tych torów są skomplikowane i wtedy wygodniej jest opisać osobno ruch punktu wzdłuż osi poziomej i pionowej, a następnie te ruchy złożyć, otrzymując ruch wypadkowy po krzywej. Do tego celu służą równania parametryczne. Mają taką postać:
x(t) = pewna funkcja zmiennej t
y(t) = inna funkcja zmiennej t
Parametr t można utożsamiać z czasem. Dla ustalonej wartości t liczby x(t) i y (t) podają współrzędne (x, y) w układzie kartezjańskim, gdzie w chwili t znajduje się poruszający się punkt.

Więcej możecie poczytać w innym moim artykule TUTAJ.

Przejdźmy teraz do konkretów. Dlaczego tym razem kwiaty? Uczcijmy Dzień Kobiet matematycznymi kwiatami:) 

Na początek troszkę historii.

"Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.
Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.
W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów.
Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki." (wikipedia)

Dzień Kobiet w Polsce jest obchodzony 8 marca. Chyba najpopularniejsze kwiaty wręczane wtedy płci pięknej to tulipany, ale oczywiście nie tylko.

Ja również przygotowałem kwiaty, ale trochę inne, bo matematyczne:)

Oto one

  

Zobacz parametryczne równanie róży

 

 

      

 Orchidea                                                                 Drzewko bonzai                            

 

 

 

i na koniec kartka z życzeniami

 

 


 

 

 

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
POLECAM
Mathteacher Matura Tomasz Grebski

 

 

 

 

 

 

Tomasz Grebski