MATEMATYKA
Polub moją stronę:)
VIDEO
Tomasz Grębski

 

   

 

Tomasz Grębski
 

 

                      

               

 

 

 

MATEMATYKA - Paul Erdos
Erdos - Tomasz Grębski

 Artykuł:

"Paul Erdos - matematyk idealny?"

autor: Tomasz Grębski

Matematyka nr 4, 2015

 

 


Streszczenie


„Matematyk to przyrząd do przerabiania kawy na twierdzenia matematyczne”
Paul Erdös

 

    Już po tym cytacie widać, że mamy do czynienia z kimś wyjątkowym. A był nim Paul Erdös jeden z największych, najbardziej płodnych i najoryginalniejszych matematyków wszechczasów. Sypiał w nocy tylko trzy godziny, matematyką zaś zajmował się po 19 godzin dziennie, siedem dni w tygodniu, aż do dnia śmierci w wieku 83 lat.
    Nie troszczył się o własność osobistą, jedzenie, ubrania ani o podatki. Nigdy nie nauczył się przygotowywać posiłków, potrafił tylko dolać mleko do płatków śniadaniowych. Jego jedyną własność stanowiło kilka starych ubrań i dwie sfatygowane walizki. Erdös stosował w życiu stare greckie powiedzenie: „Człowiek mądry nie ma nic, czego nie mógłby unieść w rękach".
    Ceną, jaką gospodarz musiał zapłacić za wizytę Paula Erdösa w swoim domu, było zorganizowanie „pobytu wujka Paula". To zaś oznaczało zaspokajanie bieżących potrzeb gościa. Poza tym trzeba było dać mu trochę pieniędzy, zorganizować transport do następnego miejsca przeznaczenia
    Praktycznie, każdy matematyk spędza większość życia zajmując się jedną dziedziną, a często nawet jednym problemem. Na przykład Andrew Wiles spędził ładnych kilka lat, próbując dowieść Wielkiego Twierdzenia Fermata. Konsultował się przy tym zaledwie z kilkoma kolegami. Za to Erdös uwielbiał pracować z innymi matematykami i zajmował się jednocześnie zagadnieniami z wielu różnych dziedzin.
    Był jednym z najpłodniejszych matematyków w historii. Typowy znakomity matematyk publikuje w ciągu życia do 100 artykułów. Każdy artykuł zawiera nowe i oryginalne koncepcje, które nigdy przedtem nie były publikowane. Erdös zaś ogłosił niesamowitą liczbę 1500 prac - średnio jedną na 15 dni.
    Matematycy mają własny, dziwaczny język. Twierdzenie może być „głębokie", argument przeciwko niemu „uderzający", a dowód twierdzenia może być „piękny", „elegancki", „czysty" lub „wyjątkowo piękny". Erdös na kobiety mówił „boss", a na mężczyzn: „niewolnik". Dzieci zaś były dla niego „epsilonami", gdyż w matematyce litera epsilon oznacza coś bardzo małego.


 

Zachęcam do przeczytania całego artykułu o tym niezwykłym matematyku.
 

Pełna wersja artykułu w czasopiśmie MATEMATYKA nr 4, 2015

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This

POLECAM
Tomasz Grebski

 

 

 


 

 

 


 

 

 

 

 

 


TEORIA
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło